Obniżony VAT aż do 2010 roku?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plVAT na mieszkania niższy do 2010 r.?

Niższy VAT aż do 2010 roku na wszystkie mieszkania i domy w Polsce? Już w czwartek Komisja Europejska ma przyjąć propozycję w sprawie utrzymania niższego VAT-u m.in. na mieszkania, usługi gastronomiczne i książki.

Komisja Europejska chce, by od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2010 roku Polska mogła utrzymać 7-procentową stawkę podatku VAT na usługi gastronomiczne i budowlano-remontowe, a 3-procentową na wybrane produkty spożywcze. Komisja proponuje też zachowanie zerowej stawki na książki oraz czasopisma specjalistyczne.

Jeśli propozycja wejdzie w życie, ustalenia dotyczące budownictwa społecznego będą po 2010 roku obowiązywać na takich samych zasadach, jak miały obowiązywać od 2008 roku. Natomiast na wszystkie inne towary i usługi objęte preferencyjną stawką VAT-u po 2010 roku nałożony będzie podatek w podstawowej wysokości - w Polsce to 22 procent.

Jak mówi korespondentka tvn24 w Brukseli Inga Rosińska, propozycja Komisji Europejskiej nie jest pozbawiona jednak pewnych "ale". Aby weszła w życie musi uzyskać poparcie wszystkich 27 krajów, a to wbrew pozorom nie jest przesądzone. Przedłużenie ulgi do 2010 oznaczać będzie bowiem brak jakichkolwiek ulg po tym terminie, co może nie być na rękę nawet Polakom.

Inga Rosińska o propozycji KETVN24

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl