Obiekt bankowego pożądania

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBanki typują w nowych klientów - seniorów

Polskie banki "odkrywają" nową grupę klientów: to ktoś, kto regularnie co miesiąc dostaje gotówkę, a wypłatę gwarantuje państwo, na dodatek w to ktoś, kto dotąd w ogóle nie posiada konta bankowego... Wreszcie nadszedł czas na akcję "konto dla seniora" - donosi TVN CNBC Biznes.

Do tej pory banki celowały w młodych - szczególnie tych planujących zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. "Młode wilki" także poczuły, że znacznie łatwiej jest korzystać z konta bankowego, niż chować cały dobytek w skarpetach.

Obecnie jednak znaczny procent polskich trzydziestolatków swoje konta już ma, więc... do kogo teraz kierować ofertę? Do seniorów! - odpowiadają specjaliści. - Banki w końcu zauważą, że jest to ważna grupa klientów - przewiduje dr Michał Macierzyński z portalu Bankier.pl.

Dla emerytów - całodobowy internet

Emeryci wystrzegają się jednak banków, a w szczególności bankomatów. Tylko co trzecia z osób powyżej 60 roku życia kiedykolwiek korzystała z przelewu, a niespełna połowa ma konto w banku. Często nie wynika to jednak tylko z niechęci, tylko z... bankowych ofert, które dla starszych są nieco zbyt skomplikowane.

Dla przykładu, Bank Polskiej Spółdzielczości zaoferował emerytom "Pol-Konto Senior". - Do rachunku mamy bezpłatny dostęp do bankowości internetowej przez 24 godziny na dobę... - zachwala Ewa Gromadzka z departamentu sprzedaży BPS.

Ale czy każdy senior wie, jak się posługiwać internetem? - Dodatkowo klient korzystając z karty ma dostęp do sieci bankomatów ponad trzech tysięcy bezprowizyjnych w przypadku wypłat - zaznacza Gromadzka. Oprócz tego, dla seniorów bank przygotował tańsze przelewy, stałe zlecenia czy polecenia zapłaty rachunków.

Tylko kredyt nie dla nestora

Niektóre banki do podobnej oferty dodają inne udogodnienia. - Klient może bezpłatnie zamówić dostarczenie gotówki do domu przez listonosza, może tez bezpłatnie korzystać z ponad 10 tys. punktów wypłaty gotówki - bankomatów i urzędów pocztowych - tak o koncie "Nestor" opowiada Magdalena Ossowska-Krasoń z Banku Pocztowego.

Główną zaletą kont dla najstarszych są niskie koszty prowadzenia rachunku - w Banku Pocztowym, Banku Polskiej Spółdzielczości i BGŻ taka przyjemność kosztuje średnio 5 złotych miesięcznie (nie licząc ofert specjalnych, np. pół roku za darmo, gdy na konto przelewana jest emerytura). Najtaniej - 3 złote - konto kosztuje w BZ WBK.

Kolejną rzeczą, którą banki gwarantują, są pakiety ubezpieczeniowe lub specjalne, tematyczne zniżki. - Np. w BZW BK są specjalne bonifikaty dla klientów aptek - zaznacza Jarosław Sadowski z Expandera.

Niby same plusy, ale konta dla seniora wiążą się także z pewnymi ograniczeniami - udzielanie wysokich kredytów, w tym hipotecznych, zwykle nie wchodzi w grę. Nawet mimo wysokich co miesięcznych wpłat, powodem kredytowej "niechęci" jest właśnie... wiek.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES