Obchody D-Day w cieniu polityki, nowy prezydent Ukrainy. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatPiątek w TVN24 Biznes i Świat

W Normandii dziś obchody 70. rocznicy lądowania aliantów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. prezydent USA Barack Obama i prezydent Rosji Władimir Putin. Uroczystości będą też okazją do rozmów m. in. o kryzysie na Ukrainie. W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom w Normandii. Jesteśmy też na Ukrainie, a także przyglądamy się konsekwencjom czwartkowej decyzji EBC ws. stóp procentowych.

Gospodarzem uroczystości, które rozpoczną się o godz. 9 ceremonią w Caen, będzie prezydent Francji Francois Hollande; wśród gości przywódcy 20 państw, w tym prezydent Bronisław Komorowski, prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko, a także delegacje weteranów. Obecna będzie też królowa brytyjska Elżbieta II.

Polityka międzynarodowa

Uroczystości będą okazją do dwustronnych rozmów na tematy międzynarodowe, m.in. o kryzysie na Ukrainie. Na godz. 10.50 zaplanowano spotkanie w Deauville kanclerz Merkel z prezydentem Putinem. Nowy przywódca Ukrainy Poroszenko również wyraził chęć rozmowy z szefem państwa rosyjskiego.

Główne międzynarodowe uroczystości rocznicowe odbędą się o godz. 15 na plaży Sword w Ouistreham, gdzie na terenie o wielkości prawie 15 boisk do piłki nożnej, specjalnie na tę okazję wybudowano cztery trybuny. Pomieszczą one 9 tys. gości, w tym ok. 1,8 tys. kombatantów, z których wielu ma ponad 90 lat. W spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat weźmie udział 650 statystów oraz 500 wojskowych muzyków.

Prezydent Komorowski o godz. 10.45 złoży wizytę na terenie Memoriału Coudehard w Montormel, będzie następnie na uroczystościach na plaży w Ouistreham, a o godz. 17.30 wraz z prezydentem Hollande'em złoży hołd polskim żołnierzom, którzy spoczywają na cmentarzu w Urville-Langannerie.

Dni Ukrainy

Jutro zaprzysiężenie nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy rozwój wydarzeń u naszego wschodniego sąsiada. Na wschodzie Ukrainy trwa operacja zbrojna przeciwko prorosyjskim separatystom. W rękach separatystów wciąż przebywają dwie ekipy obserwatorów OBWE, zatrzymane pod koniec maja w obwodach donieckim i ługańskim.

Przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Siergiej Naryszkin składa dziś wizytę na zaanektowanym w marcu ukraińskim Krymie.

Historyczna decyzja

W TVN24 Biznes i Świat komentujemy też czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który ściął jedną ze stóp procentowych do ujemnego poziomu i ogłosił adresowany do banków program wart co najmniej 400 mld euro.

W co inwestować w po decyzjach EBC i co to oznacza dla osób, które mają kredyty w euro. Na giełdzie śledzimy wydarzenia na rynkach.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat