Obama zapowiada pomoc we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego

Najnowsze


Na szczycie G7 uzgodniliśmy udzielenie Ukrainie pomocy w zredukowaniu przez ten kraj ryzyka w sferze dostaw energii; mamy też zamiar pomóc państwom Europy Środkowo-Wschodniej we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego - powiedział prezydent USA Barack Obama.

- Sytuacja na Ukrainie uwidoczniła potrzebę większego bezpieczeństwa energetycznego - oświadczył w czwartek Obama na konferencji prasowej po dwudniowym szczycie G7, który był poświęcony kryzysowi ukraińskiemu i relacjom z Rosją.

Redukcja ryzyka

Poinformował, że przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata uzgodnili "udzielnie pomocy Ukrainie w zredukowaniu przez nią ryzyka w dziedzinie energii", by mogła m.in. zdywersyfikować dostawy energii. - Mamy zamiar pomóc państwom z Europy Środkowo-Wschodniej wzmocnić także ich bezpieczeństwo energetyczne - dodał amerykański prezydent.

Obama zapowiedział też energetyczne stress testy. - Każdy kraj G7 przeprowadzi ocenę energetyczną, by zidentyfikować możliwy wpływ jakiegokolwiek potencjalnego zakłócenia (dostaw energii) i zaproponować sposoby lepszego zapobiegania zakłóceniom i szybszego z nich wychodzenia - powiedział prezydent.

Dodał, że przywódcy G7 uzgodnili, iż dadzą przykład jak należy walczyć ze zmianami klimatu; Obama podkreślił, że USA będą nadal wykonywać swoją część pracy w tej dziedzinie.

Autor: //gry / Źródło: PAP