Obama: recesja się kończy

Najnowsze

ReutersObama: czeka nas jeszcze długa droga

Recesja się kończy - mówi po danych o wzroście amerykańskiej gospodarki w III kwartale prezydent USA Barack Obama. PKB wzrósł w ciagu ostatnich trzech miesięcy o 3,5 proc. Nikt się tego nie spodziewał. Jeszcze w I kwartale tego roku amerykańska gospodarka skurczyła się o 6,4 proc.

- Dane o wyniku amerykańskiej gospodarki w trzecim kwartale to znak, że recesja się kończy - mówi prezydent USA, Barak Obama.

I dodaje: - Pokonaliśmy długą drogę od pierwszego kwartału 2009 roku, kiedy nasza gospodarka kurczyła się w alarmującym tempie 6,4 procent. Wzrost o 3,5 procent w trzecim kwartale to najsilniejszy trzymiesięczny wzrost od dwóch lat. To oczywiście jest oczekiwana wiadomość i znak, że recesja odchodzi, a nasze działania odniosły skutek. Wiem też że czeka nas jeszcze długa droga.

Geithner: bezrobocie niedopuszczalnie wysokie

Sekretarz skarbu USA, Timothy Geithner stwierdził w czwartek przed Komisją ds. Usług Finansowych Kongresu., iż mimo że gospodarka USA powróciła na ścieżkę wzrostu, to nie wszyscy czerpią korzyści z tego wzrostu.

Podkreślił, iż ceny domów zaczęły rosnąć, a także wzrósł poziom oszczędności Amerykanów.

- To dopiero początek, recesja wciąż jest obecna, szczególnie dla właścicieli domów, którzy zmagają się z kredytami, a także tych, którzy stracili pracę - dodał sekretarz skarbu USA.

Zaznaczył, że stopa bezrobocia wciąż jest "niedopuszczalnie wysoka". Wyniosła ona 9,8 proc. w miesiącu wrześniu.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Reuters