Obama drugi dzień w Warszawie, 25 lat wolności. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatŚroda w TVN24 Biznes i Świat

Dziś kolejny dzień wizyty prezydenta Baracka Obamy w Polsce. 25 lat temu odbyły się pierwsze od czasów II wojny światowej - częściowo wolne - wybory do Sejmu oraz w pełni wolne wybory do odrodzonego Senatu. Prezydent USA weźmie udział w oficjalnych obchodach rocznicy. Rano Obama spotkał się z prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką. W TVN24 Biznes i Świat relacjonujemy wydarzenia w Warszawie i na świecie.

Obama i Poroszenko składają wizytę w Warszawie w związku z uroczystymi obchodami 25-lecia wolności. Obama zapowiedział we wtorek, że podczas spotkania z Poroszenką będzie chciał usłyszeć, czego potrzebuje Ukraina i co będzie w tej chwili dla niej najskuteczniejsze.

Jak dodał prezydent USA, na podstawie rozmów, które do tej pory były przeprowadzane z urzędnikami z Ukrainy, wnioskuje, iż "są bardzo zainteresowani tym, żeby było dostarczane wsparcie gospodarcze". Poroszenko, zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie z 25 maja, przybywa ze swoją pierwszą wizytą do Polski na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. W środę planowane jest także spotkanie Poroszenki m.in. z prezydentem Francji Francoise Hollande'em.

W TVN24 Biznes i Świat podsumowujemy pierwszy dzień wizyty Baracka Obamy w Polsce i relacjonujemy kolejny. Zapytamy też o to, co dalej ze współpracą gospodarczą na linii Polska-USA. Zastanowimy się nad finansowaniem polskiej armii. Obama zapowiedział, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych, z kolei prezydent Bronisław Komorowski chce, by poziom finansowania polskich Sił Zbrojnych został podniesiony do 2 proc. PKB.

Obama: 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonychtvn24

Wieczorem gościem programu "Świat" będzie ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Początek o godz. 21.00.

03.06.2014 | Ambasador Stephen Mull i jego relacja na żywoMaciej Mazur | Fakty TVN

25 lat wolności

25 lat temu - 4 czerwca 1989 r. - odbyły się pierwsze od czasów II wojny światowej - częściowo wolne wybory do Sejmu oraz w pełni wolne wybory do odrodzonego Senatu. Zakończyły się zwycięstwem Solidarności i przypieczętowały upadek systemu komunistycznego w Polsce. Stały się też istotnym elementem w uruchamianiu przemian ustrojowych w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

O godz. 11.30 odbędą się główne uroczystości rocznicowe na pl. Zamkowym z udziałem delegacji z niemal 50 państw. Przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA Bronisław Komorowski i Barack Obama. Wcześniej w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona została msza za wolność, którą celebrować będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

O godzinie 14.00 gościem TVN24 Biznes i Świat będzie Günter Verheugen, były komisarz Unii Europejskiej ds. Rozszerzenia Unii.

Po południu rocznicę wyborów z 1989 roku uczci parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. O godz. 15 orędzie przed ZN wygłosi Bronisław Komorowski. Po zakończeniu Zgromadzenia w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów z krajów UE, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu. O godz. 16. prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i Francois Hollande wezmą udział w otwarciu wystawy "Solidarite France Pologne" w Galerii Kordegarda; a później odsłonią pomnik Marii Curie-Skłodowskiej. Następnie w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Komorowski i Gauck zasadzą także symboliczny "dąb wolności".

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat