O unijnej wódce bez Polski

 
TVN24Kompromis bez Polski ?

TVN24 dotarła do listu wysłanego przez Niemcy do 24 państw Unii, w którym namawiają je do przyjęcia mniej korzystnej definicji wódki. List dostali przedstawiciele wszystkich państw w Europarlamencie poza Polską i Litwą.

Jak dowiedziało się TVN24, eurodeputowany Bogusław Sonik będzie w sprawie tych politycznych nacisków interweniował u kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Promowana przez Berlin definicja wódki pozwoli na jej produkcję z praktycznie każdych składników, a informacja o tym, z czego zrobiona jest wódka, będzie mogła znajdować się nawet z tyłu etykiety.

W liście wysoki urzędnik niemiecki apeluje do państw Unii, żeby poparły definicję wódki, której sprzeciwia się Polska.

Niemcy namawiają też państwa Unii, aby wywierały wpływ na eurodeputowanych ze swoich państw, w celu przyjęcia kompromisowej definicji wódki. W liście znajduje się prośba, o przekonywanie eurodeputowanych – co jest o tyle dziwne, ze przynajmniej teoretycznie niezależnie wybrani eurodeputowani nie powinni ulegać wpływom rządów.

- Nie tylko lista adresatów jest skandaliczna, również jego forma i treść - ocenia poseł Boguslaw Sonik, zajmujący się w europarlmanecie pracami nad definicja wódki

- Oburzający jest fakt, że list oficjalnie sygnowany przez wysokiego rangą niemieckiego urzędnika powołuje się na stanowisko grupy lobbingowej z European Vodka Alliance. Do grupy należy światowy potentat alkoholowy, firma Diageo, która jako pierwsza rozpoczęła produkcję wódki z odpadów winogronowych - zauważa eurodeputowany PO.

Inga Rosińska

Teks listu do europarlamentarzystów:

Drodzy Koledzy , Na samym początku chciałbym Wam podziękować za wsparcie w sprawie naszego kompromisu w sprawie wódki. Sprawozdawca Komitetu ENVI Europejskiego Parlamentu Dr. Horst Schnellhardt poinformował mnie, że szczególnie frakcja liberalna parlamentu będzie za oddzielnym głosowaniem w sprawie definicji wódki, która została zaaprobowana przez większość Komitetu ENVI 30 stycznia 2007 roku (Dla przypomnienia: żadnych opisów surowców, jeśli wódka jest wytwarzana z ziemniaków, zboża, cukru trzcinowego lub buraczanego. Wódka produkowana z innych surowców powinna zawierać na tym samym polu widoczności, co cena frazę: „Wyprodukowano z…” wypisane surowce, z których utylizacji wytworzono oryginalny alkohol etylowy. Litery nie mogą być mniejsze niż dwie trzecie wielkości liter, którymi wypisana jest cena). Sprawozdawca dr Horst Schnellhardt nie może wykluczyć, że ta poprawka może zostać zaakceptowana na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego pomiędzy 18 a 20 czerwca 2007 roku. Według programu sesji debata jest przewidziana na 18 czerwca, a głosowanie na 19 lub 20 czerwca. Aby osiągnąć porozumienie podczas pierwszego czytania i uniknąć kolejnej długiej debaty w CSA, chciałbym poprosić Was o skontaktowanie się z eurodeputowanymi z waszych krajów, najszybciej jak się da, aby przekonać ich, że definicja wódki, ustalona przez ogólną większość na posiedzeniu z 16 kwietnia 2007 roku jest „najbardziej praktycznym i legalnym kompromisem” ( Europejski związek wódki; Scott – Wilson). Dodatkowo sugeruję skontaktowanie się z Waszymi krajowymi producentami napojów spirytusowych i poproszenie ich o przesłanie listu Waszym krajowym eurodeputowanym i błaganie ich o poparcie tego kompromisu w sprawie definicji wódki. Dziękuję bardzo za waszą współpracę i wsparcie w obronie kompromisowego tekstu definicji wódki . Pozdrawiam. Dietrich

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości