O pomyśle Tuska w KGHM „mówi się brzydko”

Najnowsze

TVN24KGHM będzie płacić więcej. Donald Tusk zapłaci tracąc poparcie górników?

Najbogatsza państwowa spółka – KGHM - ma wpłacać do budżetu jeszcze więcej. O podatku od kopalin mówił w swoim expose Donald Tusk. Co na to pracownicy spółki? Im, delikatnie mówiąc, pomysł się nie podoba.

Obciążenia podatkowe firmy pójdą z kolei mocno w górę, bo już teraz płaci podatek od urobku, CIT, podatki lokalne na rzecz gmin, podatek od nieruchomości i wiele różnych koncesji. Nic dziwnego, że pracownikom pomysł się nie podoba.W samym Lubinie, gdzie znajduje się kopalna, jest ich 18 tysięcy. Zarabiają bardzo dobrze, bo średnio ok. 9 tys. złotych brutto (z nadgodzinami). Liczba podań o pracę? 17 tysięcy.

- To jest chore, to, co oni kombinują. Brzydko się tutaj o tym mówi – tak podatek kopalniany w rozmowie z TVN24 skomentował jeden z górników. - Teraz ludzie się boją. Żeby to złote jajko nie było mniejsze albo w ogóle nie udusić kury – mówił Wacław Horodecki, górnik-emeryt, w Lubinie od 1968 roku.

Platforma patrzy na to inaczej. – Pora, by w granicach rozsądku, podzielić się zyskiem – przyznał poseł Norbert Wojnarowski z Lubina.

CO JESZCZE ZAPOWIEDZIAŁ SZEF RZĄDU W EXPOSE? CZYTAJ tutaj

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24