O naszym deficycie UE dowie się w tym tygodniu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.hu/Kriss SzkurlatowskiUnia czeka na polski dokument

Deficyt finansów publicznych w 2012 roku ma wynieść 2,9 proc. PKB - wynika z aktualizacji programu konwergencji. Dokument zostanie przyjęty we wtorek przez rząd. Następnie aktualizacja programu konwergencji - z opóźnieniem - trafi do Brukseli. Zostanie tam przekazany jeszcze w tym tygodniu.

Zaktualizowany plan konwergencji co roku muszą składać w Brukseli wszystkie kraje członkowskie. Służy to sprawdzeniu czy i w jakim stopniu państwa te spełniają warunki określone w traktacie z Maastricht.

Termin dla Polski upływał wraz z końcem stycznia. Rząd jednak poprosił o przesunięcie tego terminu, by - jak tłumaczył szef zespołu doradców premiera, Michał Boni - program był spójny z planem rozwoju i konsolidacji finansów, przedstawionym w piątek przez premiera Donalda Tuska.

Premier o deficycie

Przedstawiony przez Donalda Tuska Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011 zakłada m.in. ochronę przed zwiększaniem się deficytu finansów publicznych, tak by nie przekroczyć progu 3 proc. PKB. Autorzy planu informują, że konieczne będzie "bardzo silne ograniczenie" wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym.

Jak wyliczono, w 2009 roku deficyt sektora finansów publicznych wzrósł do 7,2 proc. PKB z 3,6 proc. w 2008 roku.

"W przypadku bardzo powolnego ożywienia w UE oraz niewielkiego przyspieszenia wzrostu w polskiej gospodarce, obniżenie deficytu byłoby możliwe dopiero po 2010 r. W takiej sytuacji zbyt szybkie i zbyt duże zacieśnienie fiskalne jeszcze w 2010 r. mogłoby spowodować zahamowanie tempa ożywienia gospodarczego" - tłumaczą autorzy planu.

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/Kriss Szkurlatowski