O gazie z Rosjanami w niedzielę

Najnowsze

sxc.huIdzie zima- gaz coraz bardziej potrzebny

Kolejne spotkanie między rządami Polski i Rosji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia dostaw gazu ma się odbyć w niedzielę w Moskwie - dowiedziała się PAP w resorcie gospodarki.

Projekt aneksu do porozumienia międzyrządowego oraz kontraktu gazowego między PGNiG i Gazpromem przewiduje zwiększenie dostaw do Polski do ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie.

Dokumenty zostały wynegocjowane na początku roku, jednak nie zostały podpisane ze względu na wątpliwości KE. Dotyczyły one głównie zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem jamalskim, który go transportuje do Niemiec.

Projekt przewidywał także wydłużenie dostaw gazu do 2037 r. (obecna umowa przewiduje dostawy do 2022 roku) oraz tranzytu do 2045 r. (obecnie do 2019 r.). Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas wrześniowej debaty w Sejmie powiedział, że ze względu na wątpliwości (m.in. PiS), możliwe jest nieprzedłużenie terminu obowiązywania umowy.

Niedawno PGNiG zapowiadało, że bez dodatkowych dostaw gazu od 20 października możliwe są ograniczenia w dostawach dla odbiorców przemysłowych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu