O Enei Skarb pogada z trójką

Najnowsze

EneaO sprzedaży połowy akcji Enei, skarb chce rozmawiać z trójką oferentów

Czeskie EPH odpadło z rywalizacji o pakiet kontrolny Enei - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do transakcji. Oficjalnie wiadomo, że Ministerstwo Skarbu Państwa będzie równolegle negocjować z trzema oferentami, chętnymi do kupna pakietu akcji koncernu energetycznego.

Chętnych do Enei było czterech. Inwestorami, którzy zdecydowali się złożyć oferty po dokonaniu due dilligence, są polski Kulczyk Investments, czeski EPH, oraz francuskie EDF i GDF Suez. Już w poniedziałek pojawiły się spekulacje, że różnice między ofertami były bardzo niewielkie i że do finałowych rozmów mogą zostać zaproszeni trzej oferenci.

Jak podaje Reuters, każdy z nich miałby zaproponować za akcje Enei więcej niż wycena giełdowa - czyli ponad 24 złote za sztukę. To znaczyłoby, że ministerstwo może uzyskać ze sprzedaży spółki około 5,5 mld zł.

Resort skarbu zamierza sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji Enei. MSP obecnie ma 60,43 proc. akcji spółki, z czego 9,43 proc. stanowią akcje przewidziane do przekazania pracownikom firmy. Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart według wyceny giełdowej prawie 5 mld zł; jednak resort może spodziewać się premii za przejęcie kontroli nad firmą.

MSP już raz rozpisało postępowanie w sprawie sprzedaży Enei. W sierpniu 2009 roku resort zakwalifikował RWE jako jedynego oferenta w procesie prywatyzacji spółki. Ostatecznie, z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, niemiecki koncern nie złożył wiążącej oferty.

W lutym tego roku Skarb Państwa sprzedał inwestorom instytucjonalnym poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei, po 16 zł za akcję, schodząc (łącznie z akcjami pracowniczymi) do 60,43 proc. w kapitale spółki. Wartość oferty wyniosła 1,134 mld zł. MSP zapowiadało wówczas, że pakiet kontrolny Enei chce sprzedać inwestorowi branżowemu.

Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który w ofercie publicznej Enei objął 18,67 proc. akcji spółki.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Enea