O dwóch takich, co kradli na aukcjach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plUwaga na e-meile informujące o wygranej aukcji

Uwaga na fałszywe wiadomości o wygranych aukcjach! Dwóch oszustów podając się za ich organizatorów wysyłało e-meile z gratulacjami i numerem konta. Kosztem nieuważnych internautów doładowywali sobie karty pre-paid. Mężczyźni są już w rękach policji.

Mężczyźni od dawna byli zarejestrowani na jednym z aukcyjnych serwisów internetowych. Dzięki temu mieli wgląd w aukcje. Widzieli, które z nich się kończą, i który z klientów ma największe szanse na wygraną. To właśnie do tych pierwszych osób z listy, jeszcze przed zakończeniem aukcji, wysyłali e-maile z wiadomością o wygranej i wskazówką, że pieniądze należy przesłać na wskazany numer konta. Jak się później okazało, konta przypisanego do zakupionej wcześniej karty pre-paid.

Wykorzystali nieuwagę internautów

Z policyjnych materiałów wynika, że wielu klientów nie sprawdzając, czy rzeczywiście wygrali, przelewało pieniądze na wskazany numer rachunku. Nie otrzymywali jednak przesyłki, bo też i pieniądze nie trafiały tam, gdzie powinny. Konto na które przelewano środki nie było przypisane do konkretnej osoby, więc trudno było od razu ustalić oszustów. A ślad po nich się urywał.

Stołeczni policjanci szybko jednak ustalili, że jest jeden w Polsce bank oferujący ten rodzaj "elektronicznej portmonetki". Nawiązali ścisłą współpracę z jego przedstawicielami.

Bank pomógł - złodzieje wpadli

Wtedy wyszło na jaw, że w jednym z warszawskich oddziałów banku zanotowano zdecydowanie wyższą sprzedaż kart niż w innych placówkach. To tam zdarzały się przypadki sprzedaży kart pre-paid po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sztuk. To musiało wzbudzić podejrzenia funkcjonariuszy i bankowców. Postanowiono to sprawdzić. Przygotowano zasadzkę, w którą wpadło dwóch oszustów działających wspólnie już od kilku miesięcy. Policjanci zabezpieczyli kilkadziesiat sztuk kart pre-paid. Mężczyzn osadzono w policyjnym areszcie.

Prowadzący postępowanie policjanci ustalą teraz dokładnie, od jak dawna działali oszuści, ilu klientów portalu aukcyjnego zdołali oszukać i na jaką kwotę.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl