Nowym pociągiem do Sulejówka

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
PAPPociag warszawskiej SKM-ki

Wygląda kosmicznie, nazywa się 19WE, będzie kursować w okolicy Warszawy, łącząc Pruszków z Sulejówkiem. To pierwszy pociąg stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej. W piątek uroczyście pojechał w swą pierwszą podróż.

- Pociąg jest bardzo wygodny, można powiedzieć, taki XXI wiek, niczym się nie różni od tych, które kursują w okolicy Ile-de-France, a nawet jest może nowocześniejszy, bo nowszy. Jest monitoring, wiec będzie bezpieczny - mówiła dziennikarzom podczas pierwszej przejażdżki nowym pociągiem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak podkreślił Zbigniew Konieczek, prezes firmy NEWAG S.A., która wyprodukowała pociąg, został on zrobiony dokładnie tak, jak życzył sobie zamawiający. Prezes wyliczał: układ siedzeń jest taki jak w metrze, a w skrajnych wagonach - tradycyjny, w każdym wagonie są trzy pary drzwi, dzięki czemu pasażerowie będą mogli szybko wsiadać i wysiadać, są miejsca na rowery, przy wejściach zamontowano platformy dla osób na wózkach inwalidzkich.

Pociąg jest w pełni klimatyzowany, na drzwiach są specjalne fotokomórki liczące wsiadających i wysiadających pasażerów, co pozwala zbierać informacje przydatne np. przy układaniu rozkładów jazdy. - Myślę, że to wszystko spowoduje, że standard podróżowania zacznie piąć się w górę, wyznaczymy nowy standard pojazdów aglomeracyjnych - mówił Zbigniew Konieczek.

Warszawa kupiła cztery elektryczne zespoły trakcyjne typu 19WE, które będą służyć pasażerom linii S2 Szybkiej Kolei Miejskiej Pruszków-Sulejówek. Kolejny dostarczony będzie jeszcze w kwietniu, a następne w czerwcu tego roku.

- Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wszystko robimy w ramach możliwości finansowych. SKM-ka skorzystała z umowy leasingu finansowego i kupiła tyle, na ile ją stać. To są nasze spółki, które trzeba doposażyć stopniowo i wymyślać takie konstrukcje finansowe, żeby miały zdolność kredytową, bo jak wiemy, mamy aż ponadto naszych inwestycji takich jak metro czy Most Północny, ale także kulturalnych i innych - mówiła prezydent Gronkiewicz-Waltz.

//sk

Źródło zdjęcia głównego: PAP