Nowy tydzień w biznesie: Ważne dane z NBP, GUS i Eurostatu. Urzędy Skarbowe czekają na PIT-y

Najnowsze

shutterstock.comOstatnik tydzień lutego to ważne terminy i dane z gospodarki

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o PIT-ach skłądanych do Urzędu Skarbowego oraz o rozliczeniu VAT-u. W końcówce lutego poznamy też ważne dane o europejskiej i polskiej gospodarce.

W ostatnim tygodniu lutego podatnicy powinni szczególnie pamiętać o obowiązkach wobec fiskusa. We wtorek mija termin rozliczenia podatku VAT za poprzedni miesiąc - VAT 7 oraz akcyzy przez podatników podatku akcyzowego. Jest to też czas rocznej korekty VAT odliczonego w roku poprzednim.

Dokumenty do Urzędy Skarbowego

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego muszą też złożyć do Urzędu Skarbowego następujące dokumenty:

PIT-8C - Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają informację o wpłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

PIT-11 - Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

PIT-40 - Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika.

PIT-R - Płatnicy dokonujący wypłat należności wolnych od podatku, osobom z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich do 28 lutego.

IFT-1- Płatnicy składają informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania do końca lutego następującego po roku podatkowym albo w razie zaprzestania działalności przed 28 lutego roku następującego po roku podatkowym do dnia zaprzestania działalności.

IFT-1R - Płatnicy składają informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne do 28 lutego następującego po roku podatkowym albo w razie zaprzestania działalności przed 28 lutego roku następującego po roku podatkowym do dnia zaprzestania działalności.

NBP

W poniedziałek o godz. 10.00 Narodowy Bank Polski poda informację na temat sytuacji finansowej gospodarstw domowych w III kwartale 2013 roku. Z kolei w piątek 28 lutego o 14.00 poznamy oczekiwania inflacyjne konsumentów w lutym.

GUS

W tym tygodniu czeka nas też seria danych z gospodarki Głównego Urzędu Statystycznego. Na piątek na godz. 10.00 zapowiedziana została konferencja prasowa Urzędu.

W środę 26 lutego o 14.00 GUS opublikuje wskaźnik cen dóbr inwestycyjnych za IV kwartał 2013 r. Z kolei w piątek o godz. 10.00 poznamy wstępne wyniki na temat PKB w IV kwartale ubiegłego roku; a o 14.00 wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych według województw w IV kwartale 2013 r.

GUS zaprezentuje też dane z badania koniunktury w gospodarstwach rolnych w II półroczu 2013 r.

Eurostat

Poznamy także ważne dane z europejskiej gospodarki. 24 lutego Eurostat (europejski urząd statystyczny) poda informacje na temat inflacji bazowej we wszystkich krajach Unii w styczniu, a w piątek o poziomie bezrobocia i przewidywanej inflacji w strefie euro w lutym (szybki szacunek).

Europejski Bank Centralny

W poniedziałek EBC zaprezentuje dane o inflacji bazowej w strefie euro (godz. 10.00). We wtorek 25 lutego (godz. 15.00) poznamy skonsolidowane sprawozdanie finansowe eurosystemu; w czwartek 27 lutego EBC zaprezentuje bilans instytucji finansowych strefy euro oraz poinformuje o sytuacji pieniężnej w eurostrefie.

Technologie mobilne 2014

W poniedziałek startują targi technologii mobilnej Mobile World Congress 2014 w Barcelonie. W specjalnej przestrzeni wystawowej, przygotowanej przez GSM Association (międzynarodowe stowarzyszenie operatorów sieci komórkowych) prezentowane będą najnowocześniejsze urządzenia i usługi mobilne, stworzone w odpowiedzi na rosnące znaczenie technologii mobilnej w życiu codziennym. Kongres zakończy się w czwartek. Wśród zapowiadanych premier znalazły się m.in. prezentacja najnowszego smartfona Samsunga - Galaxy S5 oraz Nokii X.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com