Nowy tydzień. Stopy procentowe w Polsce i w Europie, tańszy roaming

Najnowsze

Początek lipca to seria publikacji z gospodarki

Początek lipca to seria ważnych publikacji z Polski i Europy. Rynki oczekują na decyzje Rady Polityki Pieniężnej i Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Przyszli emeryci mają ostatni miesiąc na wybór ZUS czy OFE.

Poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikuje serię kwartalnych danych - bilans płatniczy i zadłużenie zagraniczne. Bank pokaże też raport o rynku pracy oraz oczekiwania inflacyjne konsumentów w czerwcu. Europejski Bank Centralny pokaże dane o sytuacji pieniężnej w strefie euro. Wtorek Eurostat pokaże dane o bezrobociu w maju, a także dane o cenach w usługach w I kwartale. Dowiemy się też, ile w marcu zostało wydanych pozwoleń na budowę. Poznamy też serią wskaźników PMI w przemyśle m. in. dla Japonii, Rosji, Holandii, Polski, Turcji, Hiszpanii, Czech, Włoch, Francji, Niemiec, strefy euro, Grecji i Brazylii.

Od tego dnia ceny w Unii Europejskiej za przesyłanie danych w roamingu spadną o ponad połowę - z 45 do 20 eurocentów za megabajt. Rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe również będą tańsze. Komisja Europejska podkreśla, że dzięki obniżce pułapów cenowych za przesyłanie danych w roamingu (z 45 do 20 eurocentów za megabajt, bez VAT) korzystanie z map, portali społecznościowych, oglądanie filmów, sprawdzanie e-maili stanie się znacznie tańsze w całej Unii Europejskiej (o 55,5 proc. w porównaniu z latem ubiegłego roku). Środa Rozpoczyna się dwudniowe, decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Eurostat zaprezentuje dane o PKB według krajów w I kwartale, a także statystykę dotyczącą cen produktów przemysłowych. Czwartek Eurostat opublikuje dane z handlu detalicznego w maju. Zbiera się Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego, która podejmie decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Poznamy PMI w usługach m. in. dla Japonii, Chin, Rosji, Hiszpanii, Francji, Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii.

Miesiąc na decyzję

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., jeszcze do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Co ważne, decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24bis.pl