Nowy tydzień. Koniec marca: świadczenia pielęgnacyjne i dane z Europy

Najnowsze

ShutterstockOstatni tydzień marca to kilka ważnych terminów

W ostatnim tygodniu marca o terminach muszą pamiętać przedsiębiorcy. W tym tygodniu rząd ma się zająć świadczeniami pielęgnacyjnymi, w tym zapowiedziami premiera ws. wysokości zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

W tym tygodniu o rozliczeniach powinni pamiętać przedsiębiorcy. We wtorek mija termin rozliczenia podatku od towarów i usług - VAT 7 - za poprzedni miesiąc. To także czas rozliczenia podatku akcyzowego.

Zasiłki na rządzie

Według zapowiedzi premiera Donalda Tuska i ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza w tym tygodniu mają rozpocząć się prace nad przepisani dotyczącymi podniesienia świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Taką propozycję złożył rodzicom w sobotę szef rządu.

I tak - jak informuje ministerstwo pracy - w poniedziałek złożony zostanie wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podejmie decyzję o przesunięciu środków na ten cel. Z kolei w środę projektem ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne zajmie się sejmowa komisja, co będzie gwarantowało szybkie wprowadzenie zmian na ścieżkę legislacyjną i wejście ich w życie.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się też zająć projektem ustawy przywracającej świadczenia pielęgnacyjne ok. 140 tys. osób, które straciły je w lipcu zeszłego roku. W grudniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że było to niezgodne z konstytucją. Projekt przygotowało ministerstwo pracy.

GUS

Ostatni tydzień marca przyniesie też dane Głównego Urzędu Statystycznego. Na wtorek na godz. 10.00 zaplanowana jest konferencja prasowa Urzędu. Poznać mamy dane o bezrobociu za luty oraz dane ze sprzedaży detalicznej. W środę o godz. 14.00 GUS opublikuje dane o przeciętnej liczbie miesięcy dalszego trwania życia osób w danym wieku (mężczyzn i kobiet łącznie). Informacja ta stanowi podstawę przyznawania emerytur oraz obliczania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokości hipotetycznej emerytury.

W piątek poznamy wskaźnik cen nakładów inwestycyjnych za cztery kwartały 2013 roku.

EBC

Serię publikacji zapowiedział też Europejski Bank Centralny. We wtorek opublikowane zostanie skonsolidowane sprawozdanie finansowe Eurosystemu, a w czwartek dane o sytuacji pieniężnej w strefie euro.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock