Nowy szef URE "odkręci" decyzję poprzednika?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Na Chłodną wprowadzi się nowy prezes

Mariusz Maciej Swora został nowym prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Zastąpił on Adama Szafrańskiego, który w październiku zdecydował o uwolnieniu cen energii.

Swora ma 39 lat. Jest adwokatem, doktorem nauk prawnych, adiunktem w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje nad habilitacją dotyczącą działania organów regulacyjnych.

Został powołany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na wniosek ministra gospodarki Piotra Woźniaka. Odchodzącej ekipie zależy, żeby nowy szef zmienił decyzję Szafrańskiego.

Poprzednik Swory został niespodziewanie odwołany w ubiegły piątek. Do jego odejścia przyczyniła się decyzja o zwolnieniu z obowiązku zatwierdzania taryf w roku 2008 przez nowopowstałe spółki obrotu energią. Wywołała ona oburzenie polityków PO, którzy obawiają się, że spowoduje to wzrost cen energii nawet o kilkanaście procent.

Jednak, jak oceniają analitycy rynku energetyki, ceny i tak wzrosną - choćby dlatego, że dziś należą do jednych z najniższych w UE.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24