Nowy szef nadzoru finansowego. Ze stołecznego ratusza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Andrzej Jakubiak pokieruje KNF

Nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego zostanie Andrzej Jakubiak, obecnie jeden z czterech wiceprezydentów Warszawy - informuje "Polityka". Obecnie szefem KNF jest powołany jeszcze przez Jarosława Kaczyńskiego Stanisław Kluza. Jego kadencja dobiegła już jednak końca.

KNF to urząd, który pełni funkcję kontrolną nad branżą bankową i funduszami inwestycyjnymi. Przewodniczącego Komisji jednoosobowo powołuje premier, bez porozumienia z parlamentem.

Obecnie urzędem nadal kieruje dobrze oceniany przez rynki Stanisław Kluza, 39-letni ekonomista, wykładowca SGH, b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Jego pięcioletnia kadencja skończyła się jednak 29 września. Premier Tusk zapowiedział wówczas, że decyzja ws. nowego szefa KNF zapadnie w ciągu dwóch tygodni.

W ratuszu i NBP

52-letni Andrzej Jakubiak ostatnie pięć lat spędził w warszawskim Ratuszu, gdzie odpowiada m.in. za nieruchomości i politykę lokalową. Jak podkreśla "Polityka", może się jednak pochwalić doświadczeniem także w finansach. Pod koniec 2006 r. do Ratusza nowa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ściągnęła go bowiem z Narodowego Banku Polskiego, w którym przez 15 lat pracował na różnych stanowiskach. Pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego i dyrektora Departamentu Prawnego. Od 1998 r. do końca pracy w NBP należał do zarządu banku.

Zanim przyszedł do NBP, był zatrudniony przez 10 lat w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej.

Źródło: "Polityka", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24