Nowy szef finansów Francji: Nie ma zgody na ten pakt fiskalny

Najnowsze

Aktualizacja:

Francja nie ratyfikuje paktu fiskalnego UE, jeśli obok zaostrzonych wymogów dyscypliny budżetowej nie znajdzie się w nim plan zwiększenia wzrostu gospodarczego - oświadczył w czwartek minister finansów Pierre Moscovici w wywiadzie dla telewizji BFM.

- Mówiliśmy już, że pakt nie będzie ratyfikowany w obecnym kształcie. Jesteśmy w tej sprawie zdeterminowani - podkreślił Moscovici, który znalazł się w rządzie socjalistycznego prezydenta Francois Hollande'a.

W pakcie musi znaleźć się ambitny plan zwiększenia wzrostu. (...) Musimy skierować budowę Europy na nowe tory, co nie oznacza jednak braku odpowiedzialności budżetowej. Odpowiedzialność budżetowa i wzrost gospodarczy nie są przeciwstawne. Pierre Moscovici

Pakt fiskalny został podpisany w marcu przez przywódców 25 spośród 27 państw UE. Nowy przywódca Francji podkreślał podczas kampanii wyborczej, że będzie dążył do renegocjacji paktu.

"Zwiększać wzrost"

Minister Moscovici dodał, że rząd będzie koncentrował się na odpowiedzialnym zarządzaniu finansami państwa i jednocześnie dążył do wypracowania silnej strategii wzmacniającej wzrost gospodarczy w Europie.

- W pakcie musi znaleźć się ambitny plan zwiększenia wzrostu. (...) Musimy skierować budowę Europy na nowe tory, co nie oznacza jednak braku odpowiedzialności budżetowej. Odpowiedzialność budżetowa i wzrost gospodarczy nie są przeciwstawne - podkreślił Moscovici.

Jak powiedział, prezydent Hollande poruszył tę kwestię z niemiecką kanclerz Angelą Merkel we wtorek w Berlinie podczas swej pierwszej zagranicznej wizyty. Oboje przywódcy rozważyli sposoby stymulacji wzrostu, w tym większe wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych i środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także tzw. obligacji projektowych, które mają pomóc znaleźć środki na strategicznie ważne projekty, jak budowa dróg, kolei czy rurociągów.

Sprawę wspierania wzrostu Hollande poruszy także na prywatnym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą; w Stanach Zjednoczonych francuski przywódca weźmie udział w obradach G8 i w szczycie NATO.

Źródło: PAP