Nowy system ZUS przyjmie każdy plik

Najnowsze

Aktualizacja:
ZUS wychodzi naprzeciw firmom w internecie

21 lipca ruszają testy nowego internetowego kontaktu między ZUS a firmami za pomocą innych systemów, niż Windows. Dotychczas dokumenty drogą elektroniczną mogą wysyłać do ZUS tylko firmy posługujące się oprogramowaniem Microsoft.

Jeśli nowe oprogramowanie przejdzie pozytywnie testy, to użytkownicy np. bezpłatnego systemu Linux będą mogli korzystać z niego do przesyłania dokumentów do ZUS (konieczne jest przy tym oprogramowanie umożliwiające wymianę danych z ZUS).

W rozliczeniach z płatnikami składek ZUS nadal zamierza posługiwać się programem Płatnik, przystosowanym do systemu Windows i - jak zapowiedział Zakład - nie będzie przygotowywał wersji dla innych programów i systemów.

- Prawo obliguje nas do tego, żeby ZUS, tak jak inne urzędy, które miały zamknięte platformy, do 21 lipca br. opublikował interfejs komunikacyjny w formacie XML dla wszystkich tych, którzy będą się z nami komunikować - wyjaśnił członek zarządu ZUS, Piotr Starzyk.

XML (Extensible Markup Language) umożliwia wymianę dokumentów pomiędzy różnymi systemami informatycznymi. - To znaczy, że każdy producent oprogramowania znając ten interfejs, może każde oprogramowanie, niezależnie od platformy, na której działa, przygotować do wymiany informacji z ZUS. To dotyczy również Narodowego Funduszu Zdrowia i innych instytucji - podkreślił Starzyk.

Źródło: PAP, APTN