Nowy multipleks nie tylko dla TVP? Nadawcy komercyjni zaprotestowali

sxc.hu2092c380-47bd-11e4-b481-0025b511226e

Nowy multipleks naziemnej telewizji nie zostanie przeznaczony w całości dla TVP - zapowiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. KRRiT zweryfikowała stanowisko w związku z niezadowoleniem nadawców komercyjnych.

Krajowa Rada pod koniec czerwca br. podjęła decyzję, by przeznaczyć kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej dla nadawcy publicznego. Nadawcy komercyjni oprotestowali jednak tę decyzję w konsultacjach społecznych. Do końca października br. Krajowa Rada ma czas na rozważenie opinii nadawców i zweryfikowanie swojego stanowiska. Luft podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i cyfryzacji zapewnił jednak, że nowa koncepcja nie będzie uwzględniała przeznaczenia MUX 8 w całości dla Telewizji Polskiej.

Bezpłatne kanały

- Pojawiło się bardzo wiele opinii rozbieżnych z naszym stanowiskiem dotyczącym przeznaczenia multipleksu wyłącznie dla TVP - podkreślił w czwartek Luft. Jak dodał, KRRiT nie ma jeszcze wypracowanej decyzji w tej sprawie, ale skłania się ku temu, że "to nie powinny być wyłącznie kanały Telewizji Polskiej". "Przedstawimy koncepcję, która będzie korygować tamto stanowisko i nie będzie przewidywała przeznaczenia w całości tego multipleksu dla Telewizji Polskiej - zaznaczył Luft. W ocenie Krajowej Rady kanały powinny być bezpłatne, należy również zrezygnować z użycia najnowszego standardu DVB-T2, ponieważ nie ma odbiorników przystosowanych do jego odbioru. Nazwą MUX 8 określane są częstotliwości z zakresu 174-230 MHz. Uruchomienie multipleksu ósmego oznaczałoby poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały - w zależności od jakości od trzech do ośmiu.

Nowe pasmo, wielu chętnych

Do tej pory uruchomiono trzy ogólnodostępne multipleksy, z których łącznie nadawane są 24 programy, dwa w jakości HD. Dla Telewizji Polskiej przeznaczono w całości MUX 3. Uruchomiono także jeden multipleks płatny, operatorem MUX 4 jest Grupa Cyfrowego Polsatu. Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości zainicjowała spółka Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowej i telewizyjnej, która w październiku 2013 r. wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX 8. Zgłosiło się 18 spółek, wobec czego UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym rozstrzygnięcie w drodze konkursu powinno nastąpić do końca czerwca br.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości