Nowy Jork wprowadzi regulację dla Bitcoina

Najnowsze


Stan Nowy Jork wprowadzi "BitLicense", czyli specjalne prawo regulujące funkcjonowanie wirtualnych walut, w tym Bitcoina - podał Reuters. Według planów Benjamina Lawsky'ego stanowego nadzorcy sektora usług finansowych pozwoli to m.in. na lepszą ochronę konsumentów.

"BitLicence" ma pojawić się w najbliższych miesiącach. Nowe prawo będzie regulowało m.in. zasady dla przedsiębiorstw, które zajmują się wirtualnymi pieniędzmi.

Okiełznać i chronić

- Naszym celem jest zapewnienie odpowiednich ram prawnych, aby móc chronić konsumentów, a także ograniczyć możliwość prania pieniędzy - tłumaczy Benjamin Lawsky.

Jeżeli jego agencja wprowadzi zasady w życie, to stan Nowy Jork będzie pierwszym w USA, który uregulował funkcjonowanie wirtualnych walut, w tym kontrowersyjnego Bitcoina.

Lawsky podkreślił, że rozwój cyfrowych pieniędzy oznacza pozytywne aspekty dla nowych technologii. - Mam nadzieję, że w stanie Nowy Jork będzie atrakcyjnym miejscem dla osób, którzy chcą zarabiać przy wykorzystaniu tych walut - mówi.

Nadzorca sektora usług finansowych twierdzi, że nowe przepisy mogą wejść w życie wiosną lub latem tego roku. - Będziemy dążyć do publicznej dyskusji na ten temat zanim zostanie wdrożony plan legislacyjny - twierdzi.

Zmienny kurs

Mimo że Bitcoin zyskuje coraz szerszą akceptację, jego kurs jest niezwykle zmienny. We wtorek jeden Bitcoin był wyceniany na 645 dolarów, a to oznacza 6 proc. spadek tylko w ciągu dnia.

Autor: msz/kka/klim/ / Źródło: Reuters