Nowe tory i dworce na Euro 2012

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PKP zapowiada: zmodernizujemy tory i dworce kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają do 2012 roku m.in. zmodernizować linie kolejowe Warszawa - Gdańsk oraz Wrocław - Poznań - Szczecin - zapowiedział prezes spółki Krzysztof Celiński na branżowym spotkaniu.

Do roku 2012 ma być także zmodernizowana linia Wrocław - Poznań - Szczecin. Czas przejazdu z Wrocławia do Poznania ma być skrócony z 2 godzin 12 minut do jednej godziny 9 minut, a przejazdu z Poznania do Świnoujścia z 4 godzin 9 minut do 2 godzin 37 minut. Czas jazdy na odcinku z Warszawy do Gdańska ma się skrócić z prawie 4 godzin obecnie do dwóch godzin 43 minut.

PKP PLK zamierza również zmodernizować kilka węzłów kolejowych, w tym poznański i warszawski. W Poznaniu prędkości przejazdu pociągów mają się nie zmienić, natomiast dzięki nowemu systemowi sterowania ruchem, ma być zwiększona przepustowość węzła.

W Warszawie planowana jest przebudowa stacji Warszawa Gdańska, przystanku Warszawa Stadion i modernizacja tunelu średnicowego.

Do roku 2010 może być uruchomione połączenie kolejowe lotniska na Okęciu z Modlinem.

PKP PLK zamierzają również zmodernizować Centralną Magistralę Kolejową. Harmonogram przewiduje wykonanie do 2010 roku dokumentacji i rozpoczęcie robót około 2012 roku. Po 2015 roku przewidywane jest wdrożenie prędkości 300 km na godzinę. PKP PLK mają na to pieniądze z unijnego Funduszu Spójności.


Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24