Nowe prognozy PKB dla Polski: Szybciej w 2011, wolniej w 2012

Najnowsze

sxc.huW przyszłym roku nasza gospodarka przyhamuje

Polska gospodarka będzie w tym roku rosła szybciej niż prognozowano, ale w przyszłym mocniej wyhamuje - oceniają zgodnie eksperci OECD i analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley.

Analitycy Morgan Stanley w najnowszym raporcie podali, że spodziewają się, że w tym roku polska gospodarka urośnie o 4,2 proc. Do tej pory ich prognozy mówiły o 4-procentowym wzroście.

Nasze PKB ma za to gwałtownie wyhamować w przyszłym roku - do 2,5 proc. Poprzednia analiza banku mówiła o wzroście o 3,2 proc. Problemem może być także inflacja. Zdaniem analityków MS, w tym roku wyniesie on 4,2 proc., a w przyszłym 3,2 proc. (poprzednia prognoza mówiła o poziomie 2,8 proc. w 2012 r.).

Lepszy ma być za to rok 2013 - bank prognozuje, że dynamika PKB wyniesie wówczas 3,3 proc. a inflacja 2,4 proc.

OECD też tnie

Bardzo podobne prognozy dla polskiej gospodarki ma OECD. Według analityków organizacji, nasze PKB w przyszłym roku urośnie o 2,5 procent (poprzednia prognoza mówiła o wzroście o 3,8 proc.). Szacunek na obecny rok wynosi 4,2 procent.

OECD tłumaczy cięcie prognoz na przyszły rok spowolnieniem w strefie euro i konsolidacją fiskalną. Organizacja dodaje jednak, że Polsce może pomóc osłabienie złotego i zyski związane z organizacją EURO 2012.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu