Najnowsze

Nowe monety kolekcjonerskie z królem Michałem Korybutem Wiśniowieckim - od dziś w sprzedaży

Najnowsze

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Nowa moneta kolekcjonerska NBP - Stanisław Grabski
Nowa moneta kolekcjonerska NBP - Stanisław GrabskiTVN24
wideo 2/3
TVN24Nowa moneta kolekcjonerska NBP - Stanisław Grabski

Dwie nowe monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego "Skarby Stanisława Augusta - Michał Korybut Wiśniowiecki" dziś trafiły do sprzedaży. Złota ma nominał 500 złotych, srebrna - 50 złotych.

NBP przypomina, że seria monet kolekcjonerskich NBP "Skarby Stanisława Augusta" odwzorowuje słynną osiemnastowieczną kolekcję medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nowa moenta

"Na rewersie monet widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w prawo, w peruce à la lion, z nikłymi wąsikami, z żabotem i w płaszczu ozdobionym floreskami, z Orderem Złotego Runa na wstędze" - opisuje NBP.

"Na awersie monet czytamy tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Z rodu Wiśniowieckich, spokrewnionego z Jagiellonami, syn Jeremiego, bohatera, i Gryzeldy Zamoyskiej, wbrew własnej woli i nadziei, obrany na króla Roku Pańskiego 1669, dnia 19 czerwca, stargany troskami krótkiego królowania i nienawiścią zazdrosnych, umarł we Lwowie Roku Pańskiego 1673, mając lat 34, w 4. roku panowania, dnia 11 listopada" - czytamy.

Monety kolekcjonerskie „Skarby Stanisława Augusta – Michał Korybut Wiśniowiecki”NBP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Srebrna moneta o nominale 50 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 5 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 750 zł brutto. Nakład złotej monety o nominale 500 zł wyniesie do 600 sztuk, a cena – 19 tys. zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Moneta kolekcjonerska „Skarby Stanisława Augusta – Michał Korybut Wiśniowiecki”NBP

"Kolejna emisja jest zaplanowana na 6 grudnia 2021 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską – o nominale 10 zł – '100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP'" - podaje NBP.

Władca Michał Korybut Wiśniowiecki - sylwetka

"Dziewiętnasta moneta serii przedstawia Michała Korybuta Wiśniowieckiego, herbu Korybut, syna wojewody ruskiego księcia Jeremiego i Gryzeldy z Zamoyskich. Głosami rzesz szlacheckich, pragnących widzieć 'Piasta' na tronie, wbrew kilku cudzoziemskim kontrkandydatom, obrany królem Polski i koronowany w Krakowie 29 września 1669 r. Uważany za władcę nieudolnego, uzależnionego od magnaterii; jego panowanie wypełniły wewnętrzne walki stronnictw. Książę Jeremi (Jarema) i król Michał zostali uwiecznieni w Trylogii Henryka Sienkiewicza. (...) Król zmarł bezdzietnie w 1673 r. we Lwowie; jego serce złożono w klasztorze Kamedułów na Bielanach w Warszawie, zaś ciało pochowano w 1676 r. równocześnie z prochami Jana Kazimierza na Wawelu" – napisała w folderze numizmatycznym Marta Męclewska.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NBP

Pozostałe wiadomości