Nowe członkinie RPP. Wśród nich była prezes największego banku w Polsce

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Gabriela Masłowska z PiS (kandydatka do RPP) o stopach procentowych w Polsce
Gabriela Masłowska z PiS (kandydatka do RPP) o stopach procentowych w PolsceTVN24
wideo 2/8
TVN24Gabriela Masłowska z PiS (kandydatka do RPP) o stopach procentowych w Polsce

Sejm powołał w czwartek Iwonę Dudę oraz Gabrielę Masłowską na stanowiska członków Rady Polityki Pieniężnej. Masłowska otrzymała 228 głosów, a Duda - 227. Większość bezwzględna wynosiła 222 głosy.

Klub PiS zgłosił kandydatury Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej do Rady Polityki Pieniężnej pod koniec września tego roku. Obie kandydatki uzyskały wcześniej pozytywną opinię sejmowej komisji finansów.

Po powołaniu nowych członkiń Rada będzie obradować w pełnym 10-osobowym składzie po raz pierwszy od marca br.

Kim są Iwona Duda oraz Gabriela Masłowska?

Iwona Duda w latach 2021-2022 była prezesem PKO Banku Polskiego, a wcześniej, w latach 2020-2021 sprawowała funkcję prezesa Alior Banku. Z kolei Masłowska była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Jest także posłanką PiS obecnej kadencji Sejmu; zasiada w komisji finansów publicznych.

Pod koniec stycznia grupa posłów PiS zgłosiła Masłowską na kandydatkę do RPP, ale na początku lutego posłanka zrezygnowała z kandydowania. W oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałka Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę z przyczyn osobistych.

Na początku września br. Senat powołał Joannę Bożenę Tyrowicz na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej. Senat uzupełnił skład RPP w związku z rezygnacją ze stanowiska przez Rafała Surę, który został powołany pod koniec lipca do Zarządu NBP.

W skład RPP wchodzi jej przewodniczący, czyli prezes NBP, oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm oraz Senat. Nieobsadzone były dwa miejsca przysługujące Izbie Niższej.

Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości