Nowa "ziemia obiecana" pod Katowicami

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKatowicka SSE się rozrasta

Inwestycje za 6,6 mld zł, które dadzą pracę 20 tys. osób planuje przyciągnąć Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ma na to pozwolić poszerzenie jej obszaru o 370 ha - pisze "Puls Biznesu".

W marcu w firmach działających w KSSE pracowało 40,2 tys. osób. Teraz Strefa ma się poszerzyć m.in. o tereny w Zabrzu, Lublińcu, Ujeździe, Kędzierzynie-Koźlu, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Pawłowicach. Szef KSSE Piotr Wojaczek liczy, że przyciągnie to nowych inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy.

Swoje inwestycje zapowiadają już konkretne firmy. W Częstochowie firma Stolzle chce obok działającego już zakładu wybudować piec szklarski i linie do produkcji szkła gospodarczego. To projekt za 175 mln zł, dzięki któremu powstanie 120 miejsc pracy. Austriacy przejęli działającą od 1897 r. hutę szkła w 2001 r., dwa lata temu uruchomili linię do zdobienia szkła i zapowiedzieli budowę kolejnej wanny - pisze "PB". - Powoli w Częstochowie rośnie zagłębie szklane. Płaskie szkło produkuje tu już Guardian. Byłoby świetnie, gdyby za kilka lat powstał szklany klaster - mówi gazecie prezes Wojaczek.

Projekt w strefie planuje też Plastic Omnium Auto Exterior, producent plastikowych części samochodowych. Firma, która od 1998 r. produkuje w Gliwicach, zamierza w nowej hali produkcyjno-magazynowej postawić maszyny wtryskowe do wytwarzania zderzaków samochodowych, stanowiska do obróbki i montażu części plastikowych, zainstalować linie malowania i montażu ostatecznego zderzaków. To inwestycja za 77,2 mln zł, która stworzy 60 nowych etatów - pisze "PB".

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu