Najnowsze

Nowa szefowa YouTube'a. Pięć rzeczy, których o niej nie wiecie

Najnowsze


YouTube ma nowego szefa, który posiada "zdrowe lekceważenie dla słowa niemożliwe" - tak o Susan Wojcicki mówił współzałożyciel i obecny szef Google'a Larry Page. Co wiemy o nowej szefowej internetowego potentata? Kilka rzeczy może zaskoczyć.

Mająca polskie korzenie Susan Wojcicki przed przejście do YouTube'a była wiceprezesem ds. reklamy i handlu w Google'u. Zamiast próbować konkurować z popularnym serwisem udostępniającym wideo, mocno popierała zakup YouTube'a przez Google'a. Do transakcji doszło w 2006 roku - warta była ona 1,65 mld dolarów.

5 nieznanych faktów

1. Google rozpoczynał działalność w jej garażu. Cofnijmy się do 1998 roku. Steve Jobs właśnie wprowadza na rynek swój pierwszy iMac, internet nadal działa za pośrednictwem łącza telefonicznego. W tym czasie para studentów z Uniwersytetu w Stanfordzie tworzy wyszukiwarkę w kalifornijskim garażu rodziny Wojcickich. Tam pierwszą siedzibę ma ich firma. Wśród nich jest Sergey Brin i Larry Page. Ich wyszukiwarka stanie się w końcu wartym miliardy dolarów globalnym dostawcą technologii.

2. Ona jest częścią dynastii Google'a. Wójcicki wychodzi za mąż za Dennisa Tropera, który także pracuje dla Google'a. Z kolei jej siostra Ann za męża bierze sobie współzałożyciela Google'a Segeya Brina. Susan staje się, więc częścią rodziny Google'a.

3. Kiedy dołączyła do ekipy Google'a była w czwartym miesiącu ciąży. Znajomi mówili jej, że jest szalona, ponieważ w tym stanie zostawia pracę w Intelu, aby dołączyć do startującej dopiero projektu. Dziś Wojcicki podkreśla, że to jedna z najlepszych decyzji w jej życiu. Rodzina pozostaje dla niej nadal bardzo ważna. Jest matką czwórki dzieci i zawsze stara się być w domu na kolację. Kolegom z pracy mówi, żeby nie kontaktowali się z nią między godziną 18 a 21, kiedy jest z dziećmi. 4. Jako dziecko chciała być artystką. - W pewnym sensie myślę, że to było coś, co doprowadziło mnie do technologii - mówiła w rozmowie z makers.com. - To nowy sposób podejmowania decyzji, jedna z trzech sióstr, ojciec jest fizykiem, matka dziennikarką, a Susan nadal pozostaje zwolenniczką udziału kobiet w rynku technologii - można przeczytać na jej temat. 5. To ona stoi za Google Images i Google Books. Wojcicki była pierwszym kierownikiem marketingu Google'a. Prowadziła takie projekty jak Google Images i Google Books. Jako wiceprezes ds. reklamy i handlu była odpowiedzialna za produkty stanowiące 87 proc. przychodów firmy w 2012 roku.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl, CNN

Pozostałe wiadomości