Nowa praca albo podwyżka. Co trzeci Polak wierzy, że to go spotka w tym roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatMinimalna płaca w górę. Minimalnie

Ponad 1/3 Polaków uważa, że rok 2014 będzie lepszy pod względem finansowym od 2013. Prawie tyle samo (29 proc.) nie spodziewa się żadnych zmian, a negatywne prognozy na obecny rok snuje blisko 1/4 rodaków - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

33 proc. Polaków optymistycznie patrzy w przyszłość i wierzy, że w tym roku znajdzie nową pracę, wygra w Lotto lub szczęśliwie zainwestuje na giełdzie. Co czwarty obywatel oczekuje, że albo on, albo ktoś z ich bliskich otrzyma podwyżkę. Tylko 3 proc. liczy na poprawę sytuacji spowodowaną wyjazdem za granicę lub zawarciem związku małżeńskiego.

Chcemy oszczędzać

Zgodnie z deklaracjami ponad połowa Polaków zamierza odłożyć parę groszy. - 65 proc. badanych planuje nieco zaoszczędzić, natomiast co trzeci Polak zamierza spłacić swoje zadłużenie. Najczęściej takie plany czynią osoby w wieku od 25 do 34 lat - powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Co dziesiąty Polak swoją finansową sytuację uzależnia od wzrostu gospodarczego, twierdząc, że to dobry czas na rozpoczęcie działalności gospodarczej i lepsze warunki dla funkcjonowania firm. Zdecydowanie częściej są to osoby, które prowadzą już własną działalność gospodarczą (33 proc.) lub mają stałą pracę (16 proc.).

Niewielu chętnych na kredyt

- Jeśli zaś chodzi o wydatki, to jesteśmy zdrowymi realistami. Niemal połowa z nas spodziewa się, że w tym roku wyda więcej niż w poprzednim. Jednak zaledwie sześć proc. badanych otwarcie mówi o tym, że zaciągnie kredyt lub zadłuży się. To zdrowe podejście, bo pokazuje, że jesteśmy coraz mądrzejsi zakupowo - uważa Łącki.

Ci, którzy prognozują, że bieżący rok będzie gorszy od ubiegłego, wiążą swoje obawy z utratą pracy i podwyżkami cen, które w znacznej mierze uszczuplą ich domowy budżet. To, że wszystko drożeje, doświadcza na własnej skórze 22 proc. badanych.

Dla 21 proc. respondentów bieżący rok zapowiada się fatalnie również dlatego, że mimo rosnących cen, ich pensje pozostają na stałym poziomie. Polacy, którzy mają negatywne opinie o nadchodzącym roku, boją się problemów ze zdrowiem i pogorszenia sytuacji życiowej (11 proc.).

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław | Marta Balukiewicz