Nowa posada b. ministra skarbu. Grad od lutego w Tauronie

Najnowsze

Aleksander Grad zasiądze w Radzie Nadzorczej Tauronu

Były minister skarbu państwa Aleksander Grad od 1 lutego zasiądzie w Radzie Nadzorczej Tauron Polska Energia S.A.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, decyzję o powołaniu Grada podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, które obradowało we wtorek.

Z Sejmu do atomu

Aleksander Grad był ministrem skarbu przez całą kadencję poprzedniego rządu Donalda Tuska. W wyborach w 2011 r. zdobył mandat poselski, nie wszedł jednak do nowego gabinetu. Pod koniec czerwca ogłosił, że rezygnuje z zasiadania w Sejmie, ale nie żegna się z działalnością publiczną i społeczną. Złożył wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wygaszenie mandatu z dniem 30 czerwca br.Grad jest od lipca 2012 roku prezesem spółki PGE EJ 1, gdzie odpowiada za proces przygotowania i budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PGE EJ 1 jest spółką działającą w ramach Grupy Kapitałowej PGE.

Polska elektrownia

Pod koniec grudnia poinformowano, że Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i skierowało go do Komitetu Stałego Rady Ministrów. PPEJ jest dokumentem strategicznym, który zawiera katalog działań, zadań i celów koniecznych dla bezpiecznej budowy i eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych. Jak podkreśliło Ministerstwo Gospodarki, wysłanie projektu do Komitetu Stałego poprzedziły szczegółowe konsultacje międzyresortowe. Wcześniej MG we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska przeprowadziło także konsultacje transgraniczne i społeczne. Przyjęcie przez rząd PPEJ w formie uchwały powinno zapoczątkować cały szereg innych działań w programie jądrowym. Zawarty w projekcie harmonogram przewiduje wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 r. do końca 2024 r. Na lata 2025-2030 przewiduje się zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz rozpoczęcie budowy drugiej. Plany rządu zakładają budowę dwóch siłowni o mocy po ok. 3000 MW każda. Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej przewidywane jest w 2035 r.

Autor: mn/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl