Nowa polska dyplomacja i pytania o sojusz Obamy z Putinem. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

tvn24Schetyna na czele dyplomacji

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, w którą stronę zmierza polska dyplomacja po zmianie na stanowisku szefa MSZ. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy możliwy jest sojusz Władimira Putina z Barackiem Obamą w walce z Państwem Islamskim. Opowiemy także o dążeniu Katalończyków do niepodległości.

Grzegorz Schetyna, który został nowym szefem dyplomacji, jest największą niespodzianką w składzie rządu Ewy Kopacz. - Za rok mamy wybory. Co się robi w takich sytuacjach? W takich sytuacjach, mając ludzi kompetentnych i merytorycznych, mówi się: "wszystkie ręce na pokład". Stąd obecność Grzegorza Schetyny w rządzie" - tłumaczyła Kopacz. W jakim kierunku podąży nasza dyplomacja z nowym szefem?

Obama i Putin sojusznikami?

Stany Zjednoczone i Francja przystąpiły w Iraku i Syrii do atakowania z powietrza pozycji dżihadystów z Państwa Islamskiego W walkę włączają się także tureccy Kurdowie. Czy do sojuszu przeciwko islamistom może przyłączyć się Rosja?

Niepodległość dla Katalonii

Katalończycy chcą uzyskać niepodległość od Madrytu i zniechęciły ich wyniki referendum w Szkocji. W piątek kataloński parlament przegłosował ustawę, na mocy której można będzie przeprowadzić w tej sprawie "konsultację społeczną".

Głosowanie ma się odbyć 9 listopada, ale nie może doprowadzić do secesji regionu, ponieważ sprzeciwiają się temu władze centralne w Madrycie. Ponadto hiszpańska konstytucja nie zezwala na przeprowadzanie plebiscytów, w których nie mogą zagłosować wszyscy obywatele kraju.

Według sondaży mniej więcej tyle samo mieszkańców Katalonii jest przeciwnych secesji regionu, ilu opowiada się za nią.

Memorandum na Ukrainie

Na naszej antenie będziemy śledzić też sytuację na wschodzie Ukrainy po podpisaniu memorandum przez uczestników grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego. W skład grupy wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE i separatystów. Dokument przewiduje m.in. utworzenie 30-kilometrowej zdemilitaryzowanej strefy buforowej między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi rebeliantami.

Pomimo formalnie obowiązującego od 5 września zawieszenia broni, na wschodzie Ukrainy wciąż dochodzi do wymiany ognia i żadna ze stron nie rozpoczęła wycofywania swych żołnierzy. O godz. 20.00 w siedzibie ONZ odbędzie się konferencja prasowa ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina.

Autor: ToL//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: PAP