Najnowsze

Nowa komisja przy ministrze finansów. Na jej czele prof. Leonard Etel?

Najnowsze


MF zaproponuje w czwartek, by prof. Leonard Etel został szefem Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń. Premier Ewa Kopacz podpisała w środę rozporządzenie ws. utworzenia tej komisji.

Rozporządzenie tego samego dnia opublikowano w Dzienniku Ustaw. - W związku z tym dzisiaj zgłosimy kandydaturę prof. Etela na przewodniczącego komisji kodyfikacyjnej - zapowiedział Cichoń w rozmowie z PAP.

Nominacja Etela jeszcze w tym tygodniu

Dodał, że dopiero po powołaniu przewodniczącego przez premier Ewę Kopacz, będzie on mógł zaproponować - po konsultacjach z ministrem finansów - skład komisji. Członkowie komisji - podobnie, jak jej przewodniczący - zostaną powołani przez szefową rządu.

Zdaniem Cichonia jest szansa, że nominacja profesora Etela nastąpi jeszcze w tym tygodniu, a w przyszłym tygodniu mógłby zostać ogłoszony skład komisji.

Prof. Etel jest specjalistą w zakresie prawa podatkowego i finansowego. W 2012 r. został wybrany na rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Ma na swym koncie ok. 300 publikacji.

Nowa ordynacja podatkowa

Wiceminister powiedział, że zgodnie z harmonogramem przyjętym przez rząd, w ciągu czterech miesięcy komisja ma przygotować wstępne założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej . - Liczymy na to, że będą one gotowe już w pierwszym kwartale 2015 r. - zaznaczył Cichoń. Dodał, że ostateczne założenia nowej ordynacji powinny być gotowe w trzecim kwartale przyszłego roku.

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 r. założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej. Nowa regulacja ma zastąpić obecną ustawę Ordynacja podatkowa i uprościć prawo podatkowe.

Autor: pp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości