Nowa "czarna lista" przewoźników - zobacz, których linii lotniczych unikać

Najnowsze

Aktualizacja:

Komisja Europejska ogłosiła wykaz przewoźników lotniczych podlegających całkowitemu, bądź częściowemu zakazowi wykonywania przewozów na terenie Unii Europejskiej. Łącznie figuruje na niej 297 linii lotniczych z Afryki i Azji.

Komisja przygotowała taki wykaz po raz 22. W najnowszym zestawieniu znalazły się m.in. wszystkie linie lotnicze zarejestrowane na terenie Nepalu. "Obecna sytuacja w Nepalu w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego nie pozostawia nam innego wyboru, niż wpisanie wszystkich nepalskich przewoźników lotniczych na tzw. »czarną listę«. Mamy nadzieję, że zakaz ten wspomoże działania władz lotniczych na rzecz poprawy bezpieczeństwa lotniczego. Zwróciłem się już do Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego o opracowanie projektu wsparcia bezpieczeństwa lotniczego w Nepalu" – oświadczył Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport.

W wyniku zakazu nepalscy przewoźnicy nie mogą obsługiwać lotów do UE ani na jej terytorium. Ponadto na europejskich operatorach i biurach podróży spoczywa obowiązek poinformowania podróżujących do Nepalu Europejczyków o tym, że przysługuje im prawo do zwrotu kosztów rezerwacji na loty linii lotniczych z Nepalu, gdyby zdecydowali się z nich nie korzystać.

Libia dobrowolnie wstrzymuje loty do UE

Kallas podkreślił, że w porównaniu do poprzedniej "czarnej listy" z lipca 2013 roku, nastąpiła poprawa bezpieczeństwa lotów prowadzonych przez przewoźników z Filipin, Senegalu i Zambii. "Figurują one obecnie w wykazie, ale jestem przekonany, że na pozytywne decyzje nie trzeba będzie długo czekać – o ile obecny właściwy trend się utrzyma" – podkreślił.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE doszedł do porozumienia z organami lotnictwa cywilnego Libii w sprawie konieczności utrzymania dobrowolnego wstrzymania lotów do UE przez wszystkich tamtejszych przewoźników wprowadzonego od czasu rewolucji w tym kraju.

Zaktualizowany europejski wykaz bezpieczeństwa lotniczego obejmuje wszystkich przewoźników lotniczych posiadających certyfikaty wydane w 21 państwach.

Pełny wykaz krajów objętych zakazem znajduje się na stronie Komisji.

Autor: Klim/ / Źródło: KE