Norwegia wydobędzie najmniej ropy od 21 lat

Najnowsze

Aktualizacja:

Norweska produkcja ropy w lipcu spadnie o 400 tys. baryłek dziennie w porównania do maja 2012 roku i będzie to najniższy poziom wydobycia ropy od sierpnia 1991 roku - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. To efekt strajków w norweskim przemyśle naftowym. Norwiegia to siódmy eksporter ropy naftowej na świecie.

Jak podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w lipcu dzienne wydobycie ropy w Norwegii osiągnie poziom 1,6 mln baryłek dziennie. Będzie to najniższy poziom wydobycia na norweskim Szelfie Kontynentalnym od sierpnia 1991 rok, kiedy na Morzu Północny zatonęła platforma wydobywcza ropy i gazu. Norwegia na liście największych eksporterów ropy naftowej na świecie jest na siódmym miejscu. W 2011 r. w tym kraju wydobywano dziennie średnio 2 mln baryłek. Tyle ropy naftowej wykorzystywanej jest we Francji każdego dnia.

Ponad 400 mln euro strat

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii rozpoczął się 24 czerwca i trwał do 10 lipca. Mocno zakłócił wydobycie norweskiego gazu i ropy, ale nie wstrzymał go całkowicie. Według norweskiej organizacji pracodawców OLF strajk kosztował 414 mln euro.

Przyczyny strajku

Przyczyną protestu był spór o wcześniejsze emerytury. Chodzi o możliwość odejścia na wcześniejszą, pełnopłatną emeryturę już w wieku 62 lat, podczas gdy wiek emerytalny dla sektora wynosi w Norwegii 65 lat, a dla pozostałych - 67. Komentatorzy nie kryli zaskoczenia strajkiem, gdyż pracownicy norweskich platform wiertniczych należą do najlepiej opłacanych w świecie, a ponadto rocznie przysługuje im 16 tygodni wolnego. Po negocjocjach wydobycie ropy zostało wznowione. Sporne szczegóły systemu emerytalnego pracowników sektora naftowego, co było przedmiotem sporu, mają zostać ustalone później.

Nieplanowane przerwy w wydobyciu

Jak podała MAE, na spadek produkcji ropy naftowej mają wpływ także nieplanowane przerwy w wydobyciu na polach naftowych Gullfaks, Snorre i Ormen Lange. Pomimo tego, nowe wiercenia wydobywcze m.in. na polach Ekofisk i Eldfisk, Valhall i Norne powinny utrzymać wydobycie ropy w 2013 roku na poziomie 1,8 mln baryłek dziennie.

Autor: kmmtom / Źródło: PAP