Nord Stream jest, konkurencja leży

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kiedy Nabucco?

Oddanie do użytku gazociągu Nabucco, który ma zmniejszyć zależność Europy od gazu z Rosji, opóźni się o dwa lata - do 2017 roku - poinformował szef spółki powołanej do realizacji tego projektu Reinhard Mitschek.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2013 rok. - Oczekujemy, że gaz zacznie płynąć rurociągiem w 2017 roku - powiedział. Konsorcjum musi przystosować projekt do zmian w przewidywanych dostawach gazu w regionie Morza Kaspijskiego i na Bliskim Wchodzie - wyjaśnił Mitschek.

W lutym przewidywano oddanie gazociągu do użytku już z rocznym opóźnieniem ze względu na decyzję o pominięciu odgałęzienia do Iranu.

Ma być, a go nie ma

Trasa Nabucco prowadzić ma teraz przez Irak, co zwiększy jego długość o 550 km w stosunku do początkowych planów. Gazociąg będzie mieć ostatecznie 3900 km długości.

Europejski komisarz ds. energii Guenther Oettinger, będący wielkim zwolennikiem projektu, apelował w końcu marca do Rosji, by nie wywierała presji na kraje Azji Środkowej w celu blokowania projektu gazociągu, którego udziałowcami jest w równych częściach sześć firm energetycznych: austriacka OMV, niemiecka RWE, węgierska MOL, rumuńska Transgaz, bułgarska BEH i turecka Botas. Przyszły gazociąg ma biec od wschodniej granicy Turcji przez Bułgarię, Rumunię i Węgry do Austrii, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych węzłów europejskiego tranzytu gazu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24