Nocne obrady Rady Polityki Pieniężnej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W NBP pracowali do późna...

W związku z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych i decyzjami podjętymi przez główne banki centralne, w nocy odbyło się posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zakończyło się jednak jedynie lakonicznym komunikatem - Rada uwzględni skutki działań banków centralnych na najbliższym posiedzeniu.

RPP napisała w komunikacie, że przedyskutowała działania banków centralnych oraz ich ocenę dotycząca wzrostu gospodarczego i inflacji na świecie, nie podjęła jednak żadnych decyzji dotyczących stóp procentowych w Polsce. Napisano również, że na najbliższym posiedzeniu (28-29 października) Rada uwzględni skutki działań banków centralnych.

W ramach przeciwdziałania obecnemu kryzysowi na rynkach kredytowych bank centralny Stanów Zjednoczonych Federal Reserve (Fed) dokonał w środę obniżenia swych stóp procentowych, czemu towarzyszyły identyczne posunięcia kilku innych banków centralnych. CZYTAJ WIĘCEJ: Największe banki centralne wspólnie tną stopy

Polska podwyższy gwarancje wkładów bankowych?

NBP podał wcześniej w komunikacie, że w środę w resorcie finansów odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej.

Członkowie komitetu "potwierdzili zgodną wolę wspierania rządu" w kierunku podniesienia poziomu ochrony depozytów bankowych do równowartości 50 tysięcy euro.

Komitet dokonał ocena sytuacji w krajowym systemie finansowym i na rynkach międzynarodowych, uznając, że sytuacja na rynku finansowym w Polsce jest stabilna i nie ma zagrożeń dla systemu finansowego.

Komitet Stabilności Finansowej działa na podstawie porozumienia ministra finansów, prezesa NBP i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Akcja banków centralnych

Swe stopy oprocentowania obniżyły równocześnie Europejski Bank Centralny (EBC), Bank Kanady, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji i Szwajcarii. Bank Japonii, którego stopa podstawowa wynosi tylko 0,5 proc., zadeklarował swe silne poparcie dla tych przedsięwzięć.

Stopę podstawową EBC zmniejszono o pół punktu procentowego, do 3,75 proc. z mocą obowiązującą od 15 października. O pół punktu obniżono również podstawowe stopy procentowe Banku Anglii (do 4,5 proc.) Banku Kanady (do 2,5 proc.) i stopę referencyjną szwedzkiego banku centralnego Sveriges Riksbank (do 4,25 proc.). Szwajcarski Bank Narodowy zredukował swą stopę podstawową z 2,75 od 2,5 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24