Noclegi na Euro jeszcze są. Ale coraz droższe

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Jeszcze są miejsca na Euro 2012 ale trzeba sporo za nie zapłacić

We wszystkich polskich miastach - gospodarzach mistrzostw Euro 2012 można jeszcze znaleźć miejsca noclegowe. Chętni muszą się jednak liczyć z wydatkiem często wielokrotnie przekraczającym ceny w sezonie letnim.

- W Warszawie oraz okolicach na 8 czerwca dostępne są jeszcze miejsca w ok. 100 hotelach - powiedział koordynator krajowy ds. zakwaterowania dla kibiców, koordynacji stref kibiców i publicznego oglądania meczów Rafał Rosiejak.

W Warszawie ceny średnio zaczynają się od 600 zł za dobę do kilku tysięcy, ale to są już ceny za apartamenty. Oprócz hoteli, w stolicy można jeszcze znaleźć miejsca na campingach. - Jednym z nich jest (...) zlokalizowany koło siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego nad Wisłą, który oferuje miejsca na ok. 5 tys. osób. Drugi kemping ma powstać na Cyplu Czerniakowskim - powiedział Rosiejak.

Gdańsk ceny nawet do 40 tys.

Planując kilkunastodniowy pobyt w Gdańsku, w trzygwiazdkowym hotelu, trzeba się liczyć ze stawką od kilkunastu do nawet 40 tys. zł za pokój jednoosobowy. W mniejszych hotelach czy pensjonatach, nieogłaszających się w globalnych serwisach rezerwacyjnych, ceny sezonu letniego (najdroższego w ciągu roku) trzeba mnożyć razy cztery, czyli traktować jakby były podane w euro.

Najtrudniej o najtańsze miejsca noclegowe, w hostelach. Nocleg w sali ośmioosobowej to wydatek ponad 3,5 tys. zł za dwa tygodnie. Najtańsza opcja to skorzystanie z noclegu w namiocie dwuosobowym niedaleko stadionu, co kosztuje około 150 zł dla jednej osoby za dobę.

W Poznaniu najtaniej na polach namiotowych

W Poznaniu, w większości hoteli, ceny w terminie rozgrywania meczów w czasie Euro 2012 wzrastają od dwóch razy, w popularnych hotelach sieciowych, do czterech razy - w hotelach o najwyższym standardzie. Miejsca na polach namiotowych, obejmujące namiot, materace i śpiwory, kształtują się od 200 do 250 złotych za noc dla dwóch osób. W dniach kiedy w Poznaniu rozgrywane są mecze wolnych miejsc w nie ma już w Sheraton Poznań Hotel. - W pozostałych dniach trwania turnieju dysponujemy wolnym miejscami - powiedziała Anna Szyszka z Sheraton Poznań Hotel.

We Wrocławiu liczą na szybki zysk

We Wrocławiu jest jeszcze dużo wolnych miejsc noclegowych w czasie Euro ale ceny, zwłaszcza w hotelach, i hostelach, wzrosły kilkukrotnie. W niektórych przypadkach za miejsce hotelowe, które przed Euro kosztowało 700 zł, w czasie mistrzostw trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł.

Jak powiedziała Magdalena Piasecka, lokalny ekspert ds. zakwaterowania na Euro 2012, najbardziej ceny wzrosły w hotelach i hostelach, które liczą na szybki i duży zysk. We Wrocławiu można również wynająć w czasie Euro mieszkania, które są o wiele tańsze od hoteli czy hosteli. Ponadto w mieście powstały dodatkowo dwa pola namiotowo-kempingowe w sumie na 5 tys. miejsc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24