Noblista wieszczy drugie dno kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESStiglitz wieszczy drugie dno

Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, ostrzega przed drugim dnem globalnego kryzysu gospodarczego. Zdaniem ekonomisty amerykańska gospodarka w drugiej połowie przyszłego roku może znów zacząć się kurczyć.

- Prawdopodobieństwo recesji jest bardzo wysokie – powiedział Stiglitz w poniedziałek w Singapurze. - Istnieje spore ryzyko, że dynamika PKB będzie ujemna – dodał.

Potrzebna dodatkowa pomoc

Stiglitz zaapelował też do władz w Waszyngtonie o przygotowanie kolejnego pakietu stymulacyjnego dla gospodarki, który powinien mieć na celu głównie tworzenie nowych miejsc pracy. - Jeśli władze nie przygotują się już teraz na osłabienie gospodarki, które jak uważam nadejdzie, rząd znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji – stwierdził.

Według noblisty, gospodarka Stanów Zjednoczonych musi urosnąć o co najmniej 3 procent, by rynek pracy wchłonął te osoby, które dopiero na niego wchodzą.

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w listopadzie nieoczekiwanie spadła do 10 procent z 10,2 procent w październiku.

W trzecim kwartale 2009 r. amerykańska gospodarka rosła w tempie 2,8 proc. po rekordowych, czterech z rzędu spadkowych kwartałach.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES