Nobliści dostaną mniej pieniędzy. Przez kryzys

Najnowsze

WikipediaLaureaci Nobla też odczują skutki kryzysu

W 2012 roku laureaci nagrody Nobla dostaną o jedną piątą pieniędzy mniej. Fundacja Noblowska w Sztokholmie obniżyła z 10 do 8 mln koron wysokość nagrody. Powodem światowy kryzys finansowy.

- Fundacja Noblowska jest odpowiedzialna za zapewnienie nagród na wysokim poziomie w długim okresie. Przeanalizowaliśmy sytuację i zdecydowaliśmy o wdrożeniu odpowiednich działań we właściwym momencie - poinformował dyrektor wykonawczy Fundacji Noblowskiej Lars Heikensten.

Fundacja Noblowska przyznała w oświadczeniu, że w ostatniej dekadzie średnia realna stopa zwrotu z kapitału fundacji była mniejsza od sumy wydatków na nagrody dla laureatów oraz koszty operacyjne. Z tego powodu "rozpoczęto prace w celu zmniejszenia wydatków fundacji na administrację centralną oraz uroczystości związane z przyznawaniem Nagrody Nobla". Kapitał fundacji jest pomnażany m.in. poprzez inwestycje w spółki giełdowe czy obligacje. Wykorzystać marketingowo Fundacja Noblowska chce w przyszłości lepiej wykorzystać marketingowo Nagrodę Nobla jako znak towarowy. Spokrewnione z nią instytucje zajmujące się propagowaniem informacji o Noblu i działalnością edukacyjną, m.in. Muzeum Nobla w Sztokholmie, Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo oraz planowane Centrum Nagrody Nobla w Sztokholmie, mają szukać dofinansowania z funduszy zewnętrznych, dotacji od samorządów czy budżetu państwa. Natomiast Fundacja Noblowska ma dbać przede wszystkim o kapitał na nagrody oraz niezależność komitetów przyznających Noble w poszczególnych dziedzinach. W jednym z wcześniejszych wywiadów Lars Heikensten mówił, że "Fundacja Noblowska nie jest tak bogata, jak myślą ludzie. Istnieje pogląd, że mamy bardzo dużo pieniędzy, tak jednak nie jest".

Autor: jakmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia