Niższy VAT w budownictwie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Niższy VAT obejmie m. in. domy jednorodzinne do 220 m kw.

Posłowie mają szansę uratować dla nas niższy podatek VAT na budowane mieszkania. We wtorek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie ustawy określającej m.in. definicję budownictwa społecznego.

Wprowadzenie definicji budownictwa społecznego zgodnie z unijnymi przepisami pozwoli na utrzymanie niższej, 7-procentową stawkę VAT na budynki i lokale mieszkalne.

Według rządowej propozycji obejmie ona mieszkania do 120 metrów kwadratowych oraz domy jednorodzinne do 220 metrów. Za każdy dodatkowy metr zapłacimy stawkę podstawową podatku, czyli 22 procent.

Niższą stawką zostaną objęte też remonty części wspólnych domów wielorodzinnych, takich, jak dachy, czy klatki schodowe. W przypadku domów jednorodzinnych obniżony VAT dotyczyć będzie remontów przyłączy, fundamentów i elewacji.

Osobom, które będą remontować, czy budować dom ustawa gwarantuje zwrot części podatku za zakup materiałów budowanych.

Obecnie preferencyjna stawka podatku VAT obowiązuje na wszystkie prace budowlane, jednak zgodnie z układem akcesyjnym zmieni się to z końcem tego roku. Unijne zasady pozwalają jednak na jej stosowanie właśnie w odniesieniu do budownictwa społecznego, pozostawiając dokładne określenie, co to znaczy poszczególnym krajom.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24