Niższe zbiory, wyższe ceny

Najnowsze

TVN CNBC Biznes/sxc.huZapłacimy drożej, ale nie zgłodniejemy

Tegoroczne zbiory są niższe o 7 proc. niż w roku poprzednim, co może wpłynąć na wyższe ceny produktów rolnych i pszenicy - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki w TVN CNBC Biznes.

- W Polsce żniwa skończyły się zbiorami niższymi niż w roku poprzednim, ok. 7 proc., ale z pewnością nie będziemy mieli problemów z zaopatrzeniem jeśli chodzi o żywność, o przetwory mączne, o mięso - powiedział minister. - A to dlatego, że na jednolitym rynku europejskim zbiory są około 17 proc. wyższe niż w roku poprzednim - wyjaśnił w TVN CNBC Biznes.

Pytany o ceny produktów rolnych i pszenicy Sawicki powiedział, że będą one nieco wyższe niż są teraz, ale nie osiągną poziomu z roku poprzedniego.

- Z pewnością będą nieco wyższe niż w tej chwili, ale na pewno nie osiągną cen roku poprzedniego, roku kryzysowego w całej Europie, przy wcale niezłych plonach w Polsce w ubiegłym roku. Natomiast w tym roku mamy sytuację odwrotną, w Polsce mamy plony gorsze, natomiast w całej Europie zdecydowanie lepsze - powiedział Sawicki.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/sxc.hu