Niższe raty kredytów we frankach

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huStopy procentowe w Szwajcarii są najniższe od czterech lat

Dobra wiadomość dla Polaków zadłużonych we frankach szwajcarskich. Bank Szwajcarii obciął główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 0,5 proc. Teraz jest najniższa od blisko czterech lat

Obniżka głównej stopy ma wpłynąć na wysokość LIBOR. Mechanizm polityki stóp procentowych w Szwajcarii polega na ty, że bank centralny (SNB) wyznacza oczekiwana stawkę LIBOR dla franka i pilnuje, żeby koszt pieniądza na rynku międzybankowym w Londynie nie był wyższy lub niższy od wyznaczonej stawki o więcej niż 0,5 punktu procentowego.

Od LIBOR zależy oprocentowanie kredytów w walutach. Trzymiesięczny LIBOR wynosi teraz zaledwie 1,1 proc. Jeszcze kilka tygodni temu było to ok. 3 proc.

20 listopada miało miejsce ostatnie cięcie stóp przez Bank Centralny Szwajcarii. Główna stopa spadła wtedy o 1 punkt procentowy do 1 proc.

Gospodarcza stagnacja

Redukcji stóp w Szwajcarii sprzyja osłabienie gospodarcze i niska inflacja. Kraj po raz pierwszy od 4 lat nie zanotował kwartalnego wzrostu PKB. Natomiast inflacja w listopadzie była niższa od oczekiwań i wyniosła półtora procent rok do roku. To o 0,5 punktu procentowego mniej niż prognozowali analitycy. Natomiast ceny detaliczne spadły w listopadzie - w stosunku do ubiegłego miesiąca - o 0,7 proc. SNB spodziewa się, że szwajcarska gospodarka może w 2009 r. skurczyć się o 0,5-1,0 proc.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu