Nikt nie panuje nad państwowym majątkiem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Gigantyczny bałagan w księgach wieczystych

Polscy urzędnicy nie wiedzą dokładnie czym rządzą. Takie zatrważające wnioski płyną z niedawnej kontroli NIK, która przyjrzała się, jak polskie urzędy prowadzą księgi wieczyste. "Rzeczpospolita" pisze, że taki chaos uderza po kieszeni nas wszystkich.

Ponad 60 procent nieruchomości Skarbu Państwa i blisko jedna trzecia gminnych ma nieuregulowany stan prawny - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

NIK wykryła nieaktualne dane w ogromnej części ksiąg wieczystych nieruchomości należących do Skarbu Państwa i gmin. Gigantyczny bałagan panuje również w prowadzonych przez te instytucje ewidencjach gruntów. Okazało się, że urzędnicy nie wiedzą dokładnie, co jest w posiadaniu gmin i państwa.

Ten chaos uderza po kieszeniach

W ocenie "Rzeczpospolitej", taki chaos uderza po kieszeni państwo i samorządy. Nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym trudno dzierżawić lub sprzedać. Przepadają też potencjalne dochody z podatku od nieruchomości. "Rzeczpospolita" przypomina, że przepisy mające doprowadzić do usunięcia zaniedbań, weszły w życie ponad rok temu. Ustawa nakazuje starostom, by do 19 maja 2009 roku sporządzili wykazy nieruchomości Skarbu Państwa i gminnych. Potem MSWiA ma przygotować ich pełny rejestr.

NIK ustaliła, że porządkowanie stanu prawnego idzie jednak opornie i nie zakończy się w terminie - pisze "Rzeczpospolita".

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24