Nikt nie chce ani kawałka stoczni w Szczecinie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Stocznie wciąż na sprzedaż

Trzy firmy wpłaciły wadia uprawniające do udziału w przetargach na części majątku stoczni Gdynia. Żaden inwestor nie wyraził zainteresowania aktywami szczecińskiego zakładu.

O liczbie chętnych na zakup stoczni poinformował w poniedziałek zarządca kompensacji, firma Bud Bank Leasing. Odpowiada ona za podział, wycenę i sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Majątek stoczni Gdynia wystawiono łącznie do 14 przetargów. Inwestorzy zgłosili się do 3 licytacji. Łączna kwota wpłaconych wadiów wyniosła 28 mln zł. Do dwóch aukcji zgłosiło się po dwóch inwestorów, w jednej aukcji chce wziąć udział jedna firma. Do 11 przetargów nie zgłosił się żaden inwestor.

W przypadku stoczni Szczecin nie wpłynęły żadne zgłoszenia rejestracyjne i nie wpłacono wadium na żadną część majątku zakładu. W związku z tym zaplanowana na 18 grudnia aukcja nie odbędzie się. Aktywa szczecińskiego zakładu wystawiono do 10 aukcji, które uwzględniały m.in. kluczowe części stoczni, służące do produkcji statków. Chodzi m.in. o pochylnie "Wulkan" i "Odra Nowa", a także hale montażowe.

Chętni na zakup majątku obu stoczni mieli czas do piątku na składanie oświadczeń rejestracyjnych oraz wpłatę wadium.

Ostatnia szansa

Aukcję na majątek gdyńskiego zakładu zaplanowano na 16 grudnia. Siedem licytacji dotyczy nieruchomości (m.in. rejonu prefabrykacji kadłubów, montażu statków, obsługi magazynowej, torów kolejowych z bocznicą, placu oraz ośrodka wypoczynkowego Wieżyca), których łączna wartość wynosi 180 mln zł. Kolejnych siedem aukcji to majątek ruchomy (w tym m.in. prawa autorskie, udziały w firmie Euromos i Euro Rusztowania) na łączną kwotę ponad 33 mln zł. W sumie wartość wystawionego majątku stoczni Gdynia to 213 mln zł - poinformował zarządca kompensacji.

Będzie to ostatnia przewidziana tzw. specustawą stoczniową forma sprzedaży części majątku stoczni. To, czego nie uda się sprzedać podczas aukcji, przejmie syndyk. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia br.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24