Najnowsze

NIK wziął się za ZUS. "Sprawdzimy, czy renty i emerytury będą na czas"

Najnowsze

NIK prześwietli ZUS
tvn24NIK prześwietli ZUS

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła dzisiaj kontrolę ZUS. Poinformował o tym w "Jeden na jeden" w TVN24 Krzysztof Kwiatkowski. NIK sprawdzi m.in. przygotowanie ZUS do przejęcia środków z OFE. - Będziemy sprawdzali, czy cała ta operacja nie wpłynie na sprawność wypłaty rent i emerytur - zapowiedział prezes NIK.

- My tę kontrolę dopiero dzisiaj w praktyce rozpoczynamy - powiedział Kwiatkowski. Jak podkreślił, chodzi o to, "żeby każdy polski senior miał pełne przekonanie, że renta czy emerytura dotrze do niego na czas". - Na to pytanie będziemy odpowiadać - zaznaczył prezes NIK.

Jak dodał, kontrola będzie prowadzona "bardzo szybko." - Zakładam, że już w maju będziemy mogli w sposób szczegółowy przedstawić informacje na ten temat - mówił Kwiatkowski.

Rozszerzą kontrolę

Jak poinformowała Izba w swoim komunikacie, kontrolę w Centrali ZUS przeprowadza Departament Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny NIK. W razie potrzeby NIK zbierze też informacje w Ministerstwach Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Finansów.

Izba nie wyklucza także rozszerzenia kontroli o oddziały ZUS w zakresie technicznego wykonania postanowień ustawy o przejęciu przez ZUS środków OFE. Taka ewentualna decyzja zapadnie po zrealizowaniu wstępnych badań w Centrali ZUS.

ZUS na wprowadzenie niezbędnych zmian, wynikających z reformy systemu emerytalnego, w planie finansowym na 2014 r. zapewnił sobie kwotę 80 mln złotych. Jak poinformowano, NIK zbada także zasadność wydatkowania takiej kwoty ze środków publicznych.

Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS: Jesteśmy spokojni o wynik kontroli NIK. Nie mamy nic do ukrycia
Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS: Jesteśmy spokojni o wynik kontroli NIK. Nie mamy nic do ukrycia TVN24 BiS

153 mld zł do ZUS

W poniedziałek otwarte fundusze emerytalne (OFE) przekazały do ZUS 153,15 mld zł, w efekcie dług publiczny Polski zmniejszył się o 9 proc. PKB. Transfer aktywów OFE do ZUS to efekt nowych przepisów dotyczących OFE, które obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego. Mówią one m.in., że 3 lutego br. OFE mają umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. W tym dniu fundusze musiały więc przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

Autor: db//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości