NIK: PKP Cargo ogranicza konkurencję

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Za mało torów dla konkurencji

- PKP Cargo dyskryminowało przewoźników, utrudniając im dostęp do infrastruktury służącej do przewozów towarowych - wynika z najnowszego raportu NIK o PKP Cargo. NIK wskazuje, że przyczyniły się do tego m.in. nieprawidłowości przy procesie restrukturyzacji PKP S.A.

- PKP Cargo ogranicza innym towarowym przewoźnikom kolejowym dostęp do infrastruktury, w tym do urządzeń do załadunku i rozładunku, a odmowa udostępniania nie zawsze była uzasadniona zgodnie z prawdą - uważa NIK, która badała działalność spółki od początku 2006 roku do pierwszej połowy roku 2008. Chodzi m.in. o tory i urządzenia do załadunku i rozładunku wagonów.

Wszystkie grzechy PKP cargo

W komentarzu do raportu napisano, że w 2006 roku przewoźnik nie udostępnił infrastruktury ani razu, w 2008 roku - 21 razy. - Odmowy udostępnienia uzasadniane były np. koniecznością obsługi własnych klientów lub pełnym wykorzystaniem zdolności przeładunkowej - co, w świetle ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, nie zawsze okazywało się prawdą - czytamy.

Z raportu wynika też, że do zaistnienia takiej sytuacji przyczyniły się m.in. PKP S.A., które dopuściło się "nieprawidłowości" przy procesie restrukturyzacji. W ich następstwie PKP Cargo otrzymać miała "istotne składniki" państwowej sieci kolejowej. Według NIK, powinny one zostać przekazane zarządcy infrastruktury - PKP Polskim Liniom Kolejowym. Chodzi m.in. o tory, place ładunkowe, rampy, rozjazdy oraz nastawnie.

NIK skrytykował też stosowanie się przez przewoźnika do zaleceń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. "PKP Cargo wykonywało jedynie działania pozorne eliminujące nieprawidłowości. Zastępowano dyskryminujące regulaminy nowymi wprowadzającymi takie same kwestionowane już przez konkurencję rozwiązania" - czytamy w komentarzu.

Rzecznik prasowy PKP Cargo Jacek Wnukowski powiedział PAP, że spółka odniesie się do raportu NIK w środę. PKP Cargo jest największym przewoźnikiem towarowym na polskim rynku kolejowym i drugim w UE. W 2008 r. spółka zanotowała stratę 176 mln zł. W tym roku PKP Cargo podjęły działania restrukturyzacyjne (m.in. zwolnienia pracowników). Czerwiec był pierwszym miesiącem roku, w którym wypracowano zysk.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24