Niezły pasztet u Dudy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES2303DUDA.avi

Polski Koncern Mięsny Duda w poważnych opałach. Jeszcze niedawno jego prezes zdobywał tytuł przedsiębiorcy roku, teraz spółka boryka się z ogromnymi kłopotami. Powód? Opcje walutowe i strata - nie tylko pieniędzy, ale i zaufania inwestorów.

Jeżeli do poniedziałkowej północy sąd w Lesznie nie sprzeciwi się postępowaniu naprawczemu ogłoszonemu przez Dudę - firma zyska cztery miesiące na porozumienie się z wierzycielami.

Zgodnie z prawem, do czasu zakończenia takiego postępowania zawieszone zostają spłata zobowiązań oraz naliczanie odsetek. Przeciwko dłużnikowi nie mogą być też wszczynane egzekucje.

A Duda ma czego się obawiać. Wśród wierzycieli firmy jest miedzy innymi Kredyt Bank, który żąda natychmiastowej spłaty gigantycznej sumy 27 milionów złotych z tytułu opcji walutowych.

Zakłócenia na łączach

Opcje walutowe kosztują Dudę nie tylko wielkie pieniądze, ale co ważniejsze utratę zaufania inwestorów. Powód? W grudniu, kiedy na rynku powstały obawy o spółki zaangażowane w opcje walutowe, prezes firmy Maciej Duda oświadczył, że jego firmy problem nie dotyczy. Nie minęło wiele tygodni, a okazało się, że jednak dotyczy - i to jak najbardziej.

Zdaniem inwestorów Duda wciąż ma problemy z komunikacją i ze sformułowaniem czytelnej informacji o sytuacji spółki. Prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów Andrzej S. Nartowski, nie ma wątpliwości: komunikacja spółki z inwestorami - szczególnie jeśli chodzi o sprawę opcji walutowych - była nieczytelna.

- Spółka Duda albo nie ma polityki informacyjnej, albo ma złą politykę informacyjną. Kiedy na rynku powstały obawy o spółki zaangażowane w tzw. toksyczne opcje walutowe, oni wprowadzili inwestorów w błąd - mówi wprost prezes Nartowski..

Podobnego zdania jest kilkudziesięciu inwestorów, którzy za pośrednictwem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych są gotowi walczyć o odszkodowanie przed sądem. - Odezwało się do nas kilkudziesięciu inwestorów. Wszyscy czują się oszukani przez spółkę - mówi Piotr Cieślak z SII.

Pod lupą KNF

Czy rzeczywiście można mówić o wprowadzaniu inwestorów w błąd, czy jakiejkolwiek manipulacji - to sprawdza komisja Nadzoru Finansowego. KNF obecnie prowadzi sześć postępowań administracyjnych w związku z opcjami.

- W przypadku Dudy, prowadzimy dwa postępowania administracyjne: jedno wobec spółki – chodzi o rzetelne lub nierzetelne wypełnianie obowiązków informacyjnych, i drugie dotyczące ewentualnej manipulacji informacją przez prezesa spółki - tłumaczy rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

W środę prezes Maciej Duda będzie gościem TVN CNBC Biznes w programie Dzień na Rynkach, nadawanym między 14 a 16.20

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES