Nieuczciwa chińska konkurencja?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24\ArchiwumChińczycy mają zbudować dwa z pięciu odcinków autostrady A2. Przetarg wygrali nielegalnie - twierdzi OIGD

Firma, która wygrała przetarg na budowę odcinka autostrady A2 ze Strykowa do Konotopy, będzie korzystać z nielegalnej w UE, finansowej pomocy państwa - tak twierdzi Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa i skarży się na nieuczciwą konkurencję do Komisji Europejskiej.

Konsorcjum chińskich firm z liderem China Overseas Engineering Group Co. Ltd. pod koniec września 2009 roku podpisało umowę na wybudowanie dwóch odcinków z podzielonego na pięć fragmentów liczącej 91 km autostrady. Chińczycy mają zbudować za 754,5 mln zł pierwszy odcinek oraz trzeci za 534,5 mln zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że do maja 2012 roku fragment A2 ze Strykowa do Konotopy będzie ukończony. Przewidywany koszt inwestycji to 3,2 mld zł.

Kto dołoży do budowy?

Według analiz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa cena zaproponowana przez Chińczyków jest zaniżona o minimum 600 mln zł. - W sposobie przygotowania oferty przez konsorcjum chińskich przedsiębiorstw można przyjąć, że oferent ten z góry założył poniesienie strat podczas realizacji tej inwestycji - napisała Izba w liście do Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej.

- Naszych wyliczeń dokonaliśmy na podstawie obowiązujących cen materiałów budowlanych i wynagrodzeń pracowników. W związku z tym ktoś będzie musiał dołożyć do tej inwestycji. Ponieważ są to firmy państwowe, będzie musiało to zrobić państwo chińskie. A na terenie Unii pomoc publiczna jest zabroniona bez zgody KE - argumentował prezes OIGD Wojciech Malusi.

Opodatkować "inne kraje"

Malusi dodał, że zaproponowana przez chińskie przedsiębiorstwa kwota na realizację tej inwestycji w wysokości ok. 1,3 mld zł stanowi - zdaniem OIGD - 48 proc. środków, jakie GDDKiA przeznaczyła na sfinansowanie tych odcinków autostrady. Kwota ta jest również niższa o ponad 23 proc. od następnej najtańszej oferty.

OIGD zaproponowała w liście do szefa KE dodatkowe opodatkowanie firm budowlanych z krajów wchodzących na rynek unijny. - Wydaje się, iż konieczne jest podjęcie działań antydumpingowych np. poprzez dodatkowe opodatkowanie firm z krajów trzecich, jak ma to np. miejsce w dodatkowym opodatkowaniu niektórych produktów pochodzących z tamtych krajów - brzmi komunikat.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa jest pozarządową organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą ponad 200 firm drogowych z terenu całej Polski.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum