Niepoprawni niemieccy optymiści

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAWidoki już lepsze? (n/z widz na wyścigach konnych w Iffezheim)

Światełko w tunelu? - pyta telewizja ZDF, przedstawiając majowy indeks nastrojów niemieckich przedsiębiorców, obliczany przez instytut IFO. Indeks wzrósł po raz drugi z rzędu i osiągnął wartość 84,2 punktów. Przedsiębiorcy swoje aktualne położenie oceniają gorzej niż przed miesiącem, widoki na przyszłość - lepiej.

Wskaźnik aktualnego położenia firm wręcz spadł z 83,5 do 82,5 pkt. Za to oczekiwania na najbliższe sześć miesięcy skoczyły z 83,9 na 85,9 punktów.

Telewizja ZDF zwraca uwagę, że to już drugi miesiąc, gdy poziom nastrojów przedsiębiorców jest lepszy niż oczekiwali eksperci. - Świadczy to o względnym ustabilizowaniu się sytuacji gospodarki na niskim poziomie - komentuje prezes monachijskiego instytutu IFO Hans-Werner Sinn.

Index IFO powstaje na podstawie ankiet, przeprowadzanych wśród siedmiu tysięcy niemieckich firm z przemysłu, handlu hurtowego i detalicznego, a także budownictwa. Indeks jest uważany za najważniejszy wskaźnik ukazujący nadchodzące procesy w niemieckiej gospodarce.

Źródło: ZDF

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA