Najnowsze

Niepodległość Szkocji osłabi funta. Nawet o 10 proc.

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatNiepodległość Szkocji osłabi funta

Nawet o 10 proc. może spaść wartość brytyjskiego funta, jeśli w referendum 18 września Szkoci zdecydują o wyjściu ze Zjednoczonego Królestwa - pisze "The Guardian".

Analitycy twierdzą, że wyjście Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa może osłabić brytyjskiego funta nawet o 10 proc. Oznaczałoby to, że wartość brytyjskiej waluty osiągnie poziom odnotowany ostatnio w latach głębokiej recesji.

Duży spadek

W ostatnich trzech miesiącach brytyjska waluta straciła względem dolara ponad 3,5 proc. Głęboki spadek można zauważysz także po opublikowaniu sondażu YouGov, z którego wynika, że 51 proc. Szkotów zamierza głosować za niepodległością.

Według doniesień brytyjskiego dziennika już teraz niektórzy gracze walutowi nerwowo wyprzedają funta, aby nie ponieść większych strat kiedy Szkocja faktycznie opowie się za niepodległością. - Funt jest i będzie w najbliższych tygodniach bardzo podatny na sondaże i wyniki referendum - mówi Howard Archer, główny ekonomista firmy konsultingowej IHS Global Insight.

Historyczna decyzja

Referendum niepodległościowa odbędzie się 18 września. W razie poparcia wyjścia Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa przez większość głosujących Londyn i Edynburg przystąpiłyby do negocjacji w sprawie terminarza separacji. Szkocki rząd zakłada, że zostałaby ona sfinalizowana przed rokiem 2016. Unia państwowa Szkocji i Anglia funkcjonuje od 1707 roku.

Autor: msz/mtom / Źródło: The Guardian

Pozostałe wiadomości